Anevrizma

Arterlerin anormal yerleşimli, kalıcı dilatasypnlarıdır.

• Gerçek anevrizmalar: anevrizma duvarı tutulan damarın bir veya daha fazla katmanından oluşur. Sakküler veya fuziform olabilirler.
• Yalancı anevrizmalar: Duvarı damarın bir parçası olmayan bağ dokusundan oluşmuştur; genellikle damarın travmatik veya infektif ruptürüne bağlıdır veçevreleyen dokunun sınırladığı kan dolu boşluk oluş­tururlar (genellikle organize bir hematom).
Gerçek anevrizmaların morfolojisi
Sakküler anevrizmalar küresel bir kese (globuiar sac) şeklini alırlarken fuziform anevrizmalar damarların uzun segmentler boyunca tüm çevresi tutulduğu için iğ biçimlidir.

Anevrizmaların ana sebepleri
Mediayı zayıflatan herhangi bir sebep anevrizmaya yol açabilir:
• Aterosklerozis en sık görülen sebeptir, tipik olarak abdominal aortayı tutar ve incelmesine ve medianın fibröz replasmanına yol açar.
• Kistik Medial Dejenerasyon: Küçük kist benzeri içi mukopolisakkarid dolu boşlukların oluştuğu medianın fokal dejenerasyonu. Etyoloji idiopatik olabilir veya bağ dokusu hastalıklarıyla ilişkili olabilir, örn Marfan sendromu ve Ehlers-Danlos Sendromu.Bu durum genellikle aortaya ve ana dallarının orijin­lerine sınırlıdır. Hastalık ilerlemesiyle dissekan anevrizmaya yol açabilir.
• İnfeksiyöz aortit: örn sifilitik aortit (nadirdir, tipik olarak aortik arkın çıkan ve transvers kısımlarını tutup mediada fibröz replasmanla inflamatuar harabiyete neden olur) ve mikotik anevrizmalar (infekte trombüsteki bakterilerin duvar harabiyetiyle küçük sakküler dilatasyonlar oluşturması).
• Vaskülitik Sendromlar: damarların inflamasyonu, immün kompleks depolanması veya arter duvarında hücre aracılıklı reaksiyonlar sonucu arter duvarında incelme ve sonra anevrizmal dila­tasyonlar.
• Konjenital anevrizmalar.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ