Antimikrobiyal sinerjizm

(1) Birinci ilaç, ikinci ilacı tahrip edebilecek bir bakteriyel enzimi inhibe eder. Örneğin clavulanic asit bakterideki B-lacta-mase’ı inhibe ederek, aynı zamanda verilen amoxicillin’i tahrip olmaktan korur.

(2) Metabolik olaylar zincirinde birbirini tahrip eden basamaklar iki ayrı ilaç tarafından bloke edilir. Örneğin, sulfonamid’ler ekstraselüler pamino benzoic asidi hassas bakterinin kullanmasını inhibe ederken, trimethoprim bundan sonraki metabolik basamak olan folatların redüksiyonunu inhibe eder. Bu yüzden, özellikle enterik, üriner sistem ve akciğer infeksiyonlarında, bu iki ilacın birlikte kullanılması çok etkin olmaktadır.

(3) Birinci ilaç ikinci ilacın alımını arttırabilir. Hücre duvarında inhibitör etki yapan ilaçlar (B-lactam) aminoglikozid grubu ilaçların çeşitli bakterilere olan penetrasyonunu arttırırlar, ve böylece bu grup ilaçların bakterisid etkileri büyük ölçüde kuvvetlendirilmiş olur. Örneğin enterokoksik (S.fae-calis) infeksiyonların tamamen ortadan kaldırılması, bir penisilin ile bir aminoglikozid grubu ilacın aynı anda kullanılmasını gerektirir. Aynı şekilde psödomonas ve diğer gram negatif çomakların yol açtığı sepsisin kontrol edilmesi ticarcillin ile bir aminoglikozid’ in birlikte kullanılması ile mümkün olabilir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ