Appendisitis

Akut apandisit yaklaşık her 2000 hamilelikte bir oluşur. İşaret ve semptomlar hamile olmayan kadınlardakinin aynıdırlar, ancak bir hayli değişebilirler. Normal gebeliğin birinci ve ikinci trimestirinde görülen bulantı ve kusma ve alt abdominal rahatsızlıklar kadar orta derecede lökositoz ve yükselen sedimentasyon hızı dolayısıyla tanıda yanlışlıklar sıklıkla yapılır. Bundan başka, büyüyen uterus apendiksi abdomenin daha yukarı kısmına taşır, bu nedenle Mc Burney noktası referens noktası olarak artık kullanılamaz ve maksimal hassasiyet buna uygun olarak daha yukarı kısımdadır. Aynı nedenle büyüyen uterus varlığı omentumun ve ince bağırsakların toplanmasını etkin olarak önler ve böylece özellikle üçüncü trimestirde örtme (wol-ling – off) işlemini önler. 3u nedenle apendiks yırtılması enfeksiyonun daha yaygın dağılımı, generalize peritonitis ve daha yüksek ölüm hızıyla sıklıkla birliktedir. Eğer delinmeyi takiben abse teşekkül ederse hamile uterus apsenin medial duvarını teşkil eder. Yoğun inflamatuar olay sıklıkla uterin kasılmaları başlatır ve erken doğum ve fetus kaybı olur. Uterus boşalınca aniden büyüklüğünde azalma olur. sonra abse serbest peritoneal boşluğa doğru yayılır.

Son trimestirde ön abdominal duvarın gevşekliği dolayısıyla, apendiks inflamasyonu ile birlikte oldukça az rijidite olabilir ve ribaund tendernessin tarifi zorlaşabilir, bu nedenle sadece fiziki bulgulara güvenilmez.

Hamilelikte akut apandisitin tedavisi erken ameliyattır. Delinme olması son derece ciddiyet arzedeceğinden, şüphede kalınca tipik işaret ve semptomları beklemek ve neticede riski arttırmaktansa normal apendiksi olmak daha iyidir.

Regional anestezi tercih edilir ve hamile olmayan bireyden daha yukarıda tansvers veya oblik kas ayırıcı keşi yapılır. Gerçekten üçüncü trimestirin sonlarında appendiks abdomenin sağ üst kadranında bulunabilir. Komplike olmayan bir appendektomiden sonra erken doğum sık değildir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ