Aşerme, sinirsel ve ruhi değişiklikler

Aşerme, sinirsel ve ruhi değişiklikler
Gebe kadında yemek yemek arzusuyla ilgili ve gebelikten evvelki durumuna uymıyan değişiklikler görülür. Bazı yemek cinslerine karşı arzu artmasına mukabil (anoreksi), bazı yemeklere karşı da isteksizlik vardır. Bazı gebelerin birer, sirke, kömür, toprak, kibrit başı gibi şeyleri yemeği arzu ettikleri görülür (paroreksi). Bilhassa etlere karşı isteksize mukabil tatlı, ekşi, tuzlu, yemeklere karşı artan bir arzu uyanır.
Psişik bakımdan kadının sayısız değişikliklere uğradığı, etrafındakiler tarafından kolayca farkedilir. Anne olmaya hazırlanan kadının iç alemindeki hufcur ve saadet, her zaman görülebilir. Bu saadet bazan o kadar ileri derecededir ki, kadın anne olmaya hazırlık dışında, bütün harici âlemle alâkasını keserek, tüm tasavvur ve düşüncelerini bu nokta üzerinde toplar ve diğer hadiselere karşı lakayıt kalır. Böylece adeta kadının dış hadiseleri kavrama kabiliyeti azalır ve hatta günlük mutat çalışma ve faaliyetlerine karşı bir isteksizlik duymaya başlar.
Bu arada, gebe olan kadının, sinir sisteminde de bazı değişiklikler husule gelebilir. îç ve dış âlemdeki hadiselere karşı reaksiyonu, çocuğu arzu etmesi ve etmemesiyle alâkalı olarak değişir. Çocuğu arzu ediyorsa, harici hadiselere kolayca tahammül edebildiği halde, aksi takdirde en ufak hadiseler kadının sinir sistemini tenbih “ederek hadiseler karşısında kontrolünün kaybolmasına sebep olabilir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ