ASİMETRİK SEPTAL HİPERTROFİ

Kalp adalelerinin genetik olarak intikal eden bu hastalığında ventrikül serbest duvarma nazaran ventrikül septumunun uygunsuz ve aşın kalınlaşması söz konusudur. Myokardial sarkomerler hipertrofiye olmuşlardır ve karışık bir kalıp halinde dizilmişlerdir. Asimetrik adele kitlesi sol ventrikül outflow yolunun obstrüksiyonuna neden olabilir veya olmayabilir.

Semptomatik hastalarda hemen hemen her zaman sistol esnasında bir dereceye kadar obstriksiyonun şiddeti sistol esnasında artar ve sol ventrikül kavitesinin volümü, ventrikül kontraksiyonun gücü ile sol ventrikül out-flow yolunun sistol esnasındaki cross-sectional alanı ile orantılıdır. Ekzersiz veya digital, isoproterenol, epinephrine ve nitrogliserin gibi değişik farmakolojik ajanlar bu ilişkileri ve obstriksiyonun derecesini değiştirebilir. Kronik yorgunluk, senkop ve angina episodları ve egzersizde dispne sık görülen semptomlardır.

Bu hastalık oldukça değişkendir ve tabii hikâye tam olarak kestirilemez. Aorta ve sol ventrikül gövdesi arasında ayrı bir gardient belirlenebilen bazı hastalarda bu adele bantınm insizyonu veya eksizyonu ile operatif tamiri yararlı olmuştur. Sol dal bloğu operasyonun bir komplikasyonu olabilir ve hastalıklı adelenin yaygın oluşu nedeniyle obstrüksiyonun tam olarak ortadan kaldırılması genellikle sağlanamaz.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ