AŞIRI DOZ LOKAL ANESTEZİNİN TEDAVİSİ

A. Yeterli ventilasyon sağlamak: Tedavinin en önemli kısmı oksijen ve yardımcı solunumdur. Tedaviye yüksek doza bağlı ilk reaksiyonlar çıkınca başlanmalıdır. Maske ile oksijen verilmesi bozulmuş ventilasyonu kompenze etmek için gerekli alveolar oksijen konsantrasyonunu sağlıyabilir. Respiratuar volüm konvulsiyon veya antikonvülsif tedavi sonucu bozulmuşsa o zaman pozitif basınçlı yardımcı solunum gereklidir. Hipoksi için bir bulgu veya belirti varsa yapay olarak maske, balonla, ağızdan ağıza veya ağızdan maskeye solunum, hastayı oksijen cihazına bağlamak için beklemekten daha iyidir. Hipoksi hava ile iyi bir pulmoner ventilasyon sağlamasıyla kolaylıkla bertaraf edilebilir veya düzeltilebilir. İstenirse oksijen de eklenebilir fakat mutlaka gerekli değildir.

B.Konvülsiyonun kontrolü: Konvülsiyonları sona erdirmek veya kontrol altanı almak için yeterli olana kadar intravenöz barbituratlar (thiopental veya pentobarbital 25-50 mg) yapılır. Fakat barbüratlar temin edilip, şırıngaya çekilip injekte edilene kadar oksijen tedavisine veya yapay solunuma başlanmalıdır. Daha fazla barbüratlar (fasılalarla büyük doz) konvulsiyon sonrası devrede depresyonu arttırıcı etki yaparlar. Diğer santral sinir sistemi depressanları da konvülsiyonları kontrol için kullanılabilirler. Fakat barburatlarda olduğu gibi hepsinde de aynı riziko ve etkiler vardır. Her ne kadar nörolojik nedeni devam etse de ileri derecede olan kas kontraksiyonlarını kontrol etmek için süksinilkolin gibi kas gevşeticileri de verilebilir. Kas gevşeticileri postkonvülsif depresyonu arttırmaz fakat sadece deneyimli ve yapay solunumu derhal uygulanabilecek gereçlere sahip klinisyenler tarafından kullanılmalıdır.

Lokal anestetiklerin aşırı doz kullanılmasına bağlı konvülsiyonların tedavisi ilaç ekleyerek veya eklemeyerek ventilasyonun sağlanmasıyla kolayca ve güvenli bir şekilde yapılabilir. Unutulmamalıdır, panik ve aşırı ilaç tedavisi asıl tehlikelerdir.

C.Dolaşım sorunlarının tedavisi: Yeterli alveolar oksijen tansiyonunun olmaması ve dokulara dolaşımla yeterli taşınamaması kardiovasküler kollapsin çıkmasına neden olur. Oksijen uygulaması ve pulmoner ventilasyon kardiovasküler destekle beraber uygulamalıdır. Trendelenburg pozisyonu veya bacakların elevasyonu önerilebilir. Myokard ve vasküler sistem depresyonu intravenöz efedrin ile başarılı bir şekilde düzeltilebilir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ