Aşırı ilaç kullanımına bağlı olarak gelişen infeksiyonların Tedavisi

Absenin drenajı esastır fakat abse odağını lokalize etmek çok defa güçtür. Deri altı dokusunda abse bulunamazsa, derin fasya ve kas kompartmanları mutlaka açılmalıdır. Nörolojik bulgular bazen yardımcı olur; örneğin, ilaç injeksiyonlan antekubital fossaya yapılmışsa ve median sinir paralizi saptanırsa,geniş, derin bir eksplorasyon yapma indikasyonu vardır. İnfeksiyonu bir vena boyunca yayılabilir ve bu da venin sonraki majör bir dalın birleştiği yere kadar olan kısmının çıkarılmasını gerektirir. Yine nekrotik deri saptanması, geniş eksizyon gerektiren, derin tahribatı işaret eder. Drenajı takiben 24 saat içinde ateşin düşmemesi ek bir infeksiyon odağının bulunduğunu gösterir.

Amfetarhinlerin (Amphetamines) uzun süreli kullanılması viseral arterlerde anevrizmalara yol açar. Birlikte bulunan bakteriyemi mikotik endarterit (Mycotic endarteritis) ile sonuçlanır. Arteriogramları takiben, hasta spesifik antibiyotik tedavisi altında iken, eksizyon uygulanır. Böyle ilaçlarla ilgili olarak gelişen kalp kapak iltihapları acil eksizyon ve kapak replasmanı gerektirirse de uzun süreli yaşayabilenlerin sayısı azdır. Erken tanı ve agresif etkin tedavi uygulanması ileri derecede önemlidir. İlaç alışkanlığı olanlarda tetanoz sıklığı fazladır ve bunlarda immünizasyon şarttır.

Barbitüratlar veya methamphetamine intraarteriyel olarak injekte edilecek olursa, başlangıçta selülit veya abseyi taklid eden bir akut vasküler tıkanmaya neden olur. Eroin sıklıkla barbütiratlarla birlikte sulandırılır ve eroinin yanlışlıkla arter içine injekte edilmesi ciddi reaksiyona yol açar. Pentazocine injeksiyonlan lokal, şiddetli bir steril inflamasyon yapar ve neticede kaslar, sinirler ve tendonlar tahrip olur.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ