Avülsiyon

Spinal kord yüzeyinde veya kasta sinir liflerinin kopmasıdır. Spinal sinire katılan kökçüklerin hepsinin veya bir kısmının tutulup tutulmamasına bağlı olarak parsiyel veya tam olabilir.

Sinir kökleri spinal korddan iki yolla avülse olabilir:
• Servikal pleksusdan merkezi olarak iletilen gerilme stresi (tensile stress) sinir köklerini gerip en sonunda avülse edebilir.
• Kordun yer değiştirdiği spinal kord hasarları sinir köklerine, korddan çıktıkları yer ile intravertebral foramene girdikleri yer arasında direkt etki eder.

Hem laserasyon hem avülsiyon yaralanmaları et­kilenmiş sinirin hasarlı uçlarında geri çekilmeye ve daha sonra vallerian dejenerasyona uğrayıp trav­matik nörom oluşmasına yol açar. Sonradan, sinirin proksimal kısmında nöritik tomurcuklar gelişir ve bun­lar eğer sinirin etkilenmiş distal ucuna yeteri kadar yakın yerleşimliyse sinir kılıfı boyunca gelişmeyi tekrar sağlayarak innervasyonu temin edebilir.

Eğer sinir devamlılığı tam kesilmişse, bazal lamina tabakaları artık rejenerasyon tomurcuklarına yön veren kesintisiz, devamlı tüpler oluşturamaz ve dolayısıyla iyileşme potansiyeli kısıtlıdır.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ