Ayrılmış Retina

Retinanın ayrılması, retinanın -gözün arka tarafındaki ışığa duyarlı yüzey- koroid denilen, kan damarı iç katmanından ayrılma­sıdır. Retinanın ayrılması, gözde oluşan bir hasardan dolayı olur. Bunun yanında, birçok kişide aniden oluşur. Erken tedavi edilmezse, ayrılma devam eder ve retina yavaş yavaş optik sinirin üstüne doğru sarkar. Tek ya da iki gözde birden oluşabilir. Ayrılmış retina, kalıcı görme kaybına kadar yol açabilecek ciddi bir durumdur.

Orta yaş ve yaşlı insanlar, ayrılmış retinaya daha çok açıktırlar. Miyopluk, ayrılma riskini daha yükseltir zira, göz küresinin şekli zaten uzamıştır ve retina üzerinde baskı yaratır. Kataraktın alınması da retina ayrılması riskini arttırır.

Semptomlar

Işık parlamaları ve dalgalan­malar, görme alanınızdan geçen benekler en erken belirtilerdir. Ne var ki tüm bu belirtiler retina ayrıl­ması olmasa da oluşabilir. Diğer belirtiler (semptomlar) ise, daha çok görme alanınızda asılı duran bir perde gibi, bir tarafta görme azalmasıdır. Maküla (merkezi net görmeden sorumlu alan) ayrılırsa, merkezi görme hızla azalır.

retina

Tedavi Seçenekleri

Bozulmanın erken safhasında yapılan retina tedavileri, görmede çok iyi bir düzelme sağlar. Bir göz dibi göreci ve büyütülmüş göz  bebeği ile yapılan adamakıllı bir muayene ile, ayrıl­manın boyutu ve her deliğin yeri tespit edilir.

Ayrılmanın ciddiyetine göre birçok cerrahi yöntem kullanıla­bilir. Amaç, retinadaki her türlü yırtığı onarmak ve tekrar etmesini önlemektir. Ayrılamaya henüz yol açmamış olan delikler kriyoterapi (dondurularak yapılan tedavi) denilen ve yaralı dokuya şekil veren, dondurulmuş miller uygula­narak ve açıklıklar yapıştırılarak onarılabilir. Lazer fotokoagülasyon da aynı amaçla uygulanabilir. Her iki yöntem de doktor muayene­nesinde, lokal anestezi kullanılarak gerçekleştirilebilir.

Retina, damar katmanından ileri doğru itilmeye başladıysa ve açıklık sıvıyla dolduysa durum, gözakı bükülmesi (Skleral büküm) denilen bir uygulamayı gerek­tirebilir. Burada, sıvıyı tahliye etmek için bir delik açılır ve retina yeniden gözakına doğru geri çekilir. Pnömomeksi adı verilen yeni bir teknikle, vitrea çukuruna hava enjekte edilir ve böylece retina damar katmanına sıkıştırılır.

Bazı karışık vakalar vitrektomi (saydam tabakanın alınması) gerektirir. Bu hassas ameliyat sırasında, gözün ön ve arka kısım­larından jel parçaları kesilir ve dışarı vakumlanır. Vücut kendi saydam sıvısını yerine koyamaya­cağından, tuzlu bir solüsyon ya da daha başka bir madde kalıcı olarak derç edilir.

Ameliyat, ayrılma tamamlan­madan yapılırsa, görme normale döner. Ne var ki, merkezi görmeyi etkileyen ilerlemiş vakalarda, bulanık görmeye devam edebilir­siniz. Nüksetmesini önlemek için göz doktorunuza düzenli olarak kontrola gitmeniz esastır.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ