BADEMCİK KANSERLERİ

Bademcik malign tümörleri sıklıkla iltihabi hastalıklarla karıştırılır ve ancak tümör görünümü inkar edilemeyecek hale gelinceye kadar da yavaş büyürler. Ön ve arka plikalar ikisi birden tutulabilir ve infiltrasyon yumuşak damak ve uvulaya da yayılmış olabilir. Aşağıya doğru ise tümör sulcus glossopharyngeus ve dil köküne yayılabilir. Pterygoid kasların tutulmasından trismus ortaya çıkar. Sinirlerin geçtiği kanallar boyunca tümör yayılması kafa kaidesine kadar uzanabilir.

Bademcik malign tümörleri histolojik olarak az diferansiye yassı hücreli karsinoma (%75), lenfosarkoma (%15) veya lenfoepitelioma(%10) dırlar.

Bu bölgede tümörün bademcik veya bademcik yatağından mı yoksa plica tonsillarisden mi çıktığını bilmek çok önemlidir, çünkü bu ikisi biyolojik davranışları bakımından çok farklıdırlar. Fakat bademcik karsinomalarının çevre dokulara yayılma sıklığından bezen ikisi arasında ayırım yapmak mümkün olmıyabilir. Bu hastalığın ilk belirtisi aynı taraf boyun lenf nodülü büyümesi olabilir. Hastaların dörtte üçünde ilk muayenelerinde boyun lenf nodülleri palpabldır. Özellikle lenfoepiteliomalarda kemik, akciğer, karaciğer gibi uzak metastazlar görülür.

Çok dikkatli incelemeyle bile bademcikte patoloji gösterilemediği halde boyun lenf nodüllerinde metastaz tesbit edildiği de vardır. Daha önceden çıkartılmış bademcikte küçük gizli bir karsinoma da olabilir.

Küçük lezyonlar (Tx) radiasyonla tedavi edilebilirler. T ve T tümörleri ise preoperatif radyoterapi ve sonra da lezyonla birlikte mandibula rezeksiyonu ve devamlılıkla (incontiunity) boyun disseksiyonu gerektirirler.

Yaşama şansları primer tümörün yaygınlığına ve boyundaki metastatik hastalığın varlığına veya yaygınlığına bağlı olarak değişir. Boyunda adenopati olmayanlarda beş yıllık yaşama %62, metastaz olanlarda ise %26 bulunmuştur. Bütün vakalarada yaşama oranı %30-35 arasında değişmektedir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ