Bağırsak Solucanları

Bağırsak solucanları genellikle çocukların bağırsaklarında yaşayan ve anal kaşıntıya neden olan ve çok sık görülen parazitlerdir. Bağırsak solucanları son derece bulaşıcıdır. Bir çocuk çok küçük bağırsak solucanı yumurtalarını eline alıp bunları ağzına götürdüğünde vücuda girerler.

0.5 mm’lik, beyaz, ip gibi büyük kurtlar bağırsakta yaşarlar ve anüsün dışındaki deriye geçip yumurtalarını bırakıp ölürler. Yumurtadan çıkarlarken şiddetli kaşıntılara neden olurlar.

Çocuğunuz bu bölgeyi kaşırsa ve ellerini yıkamadan ağzına götürürse, yumurtalar sindirim sistemine geçer, burada olgunlaşır ve yukarıdaki işlem tekrarlanır. Yumurtalar toprakta, evdeki tozlarda, kıyafetlerde ve nevresimlerde haftalarca yaşayabilirler.

bagirsak_1237584107

SEMPTOMLAR
İlk belirtiler anüs çevresinde ve popo arasında özellikle geceleri görülen kaşıntılardır. Kız çocukları idrar çıkarırken vajinalarında kaşınma ve yanma hissedebilirler. Huzursuzluk ve düzensiz uyku da diğer belirtiler arasındadır. Ancak bazı çocuklarda hiç bir belirti görülmeyebilir.

TEDAVİ SEÇENEKLERİ

Anal delil çevresinde özellikle gece saatlerinde küçük kurtları görebilirsiniz. Kurtları gördüğünüzde ya da çocuğunuz anal bölgesinin kaşınmasından şikayet ettiğinde bu bölgeye yapışkan bir bant yapıştırın ve bu bantı doktorunuza götürün. Doktor bu bandı mikroskop altında inceleyecek ve bağırsak solucanı ile yumurtalarının var olup olmadığına bakacaktır. Doktorunuz kurtçukları öldüren bir ilaç ile bütün ailenin tedavi görmesini önerebilir (çünkü bu parazitler çok kolay yayılır).

Yumurtaların en sevdiği bölge olan çocuğunuzun tırnaklarını kesin. Ayrıca bütün aile üyelerinin tuvaleti kullandıktan ya da evcil bir hayvanı sevdikten sonra sık sık ellerini yıkamalarını sağlayın. Yumurtaları öldürmek için bütün yatak örtülerini sıcak suda yıkayın ve yüksek ısıda kurutun.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ