Bağışıklık durumunun değerlendirilmesi

İmmün müdafaa hususundaki bilgilerin artması ve bunun öneminin anlaşılması bağışıklık yetersizliği hastalıkları olanlarda ameliyat sonrasında komplikasyonların ve ölüm sıklığının arttığına dikkati çekmiştir. Birçok immünite yetersizliği durumları, daha önce belirtildiği gibi beslenme bozukluğuna bağlanmaktadır. Total lenfosit sayımı ve hücre aracılığı ile sağlanan bağışıklığın ölçümü kullanılmakta olan iki önemli testtir. Total lenfosit sayısının kanın bir mikrolitresinde 10000 den az bulunması önemli bir immünite azalması olduğunu gösterir.

Hücre aracılığıyla sağlanan bağışıklık ise genel deri antijenlerine karşı verilen geç hipersensivitenin derecesi ile ölçülür. Candida, kabakulak, trikofıton, tüberkülin ve streptokinaz normalde test olarak kullanılan antijenlerdir. Anerji veya yetersiz bağışıklık olduğu 5 testin hiçbirine cevap alınamaması ile teşhis edilir. Buna mukabil injeksiyon yeterinde testlerden birine veya birkaçına 5 mm ya da daha büyük çapta bir indurasyonla cevap verilmesi lenfosit aktivitesinin normal olduğunu gösterir.

Daha özel olan diğer testler nötrofil kemotaksisi ve spesifik lenfositlerin miktarının tayinidir, immünyetersizliğin teşhisinde bu testlerin yardımcı olduğu yüksek riskli hastalar yaşlı, beslenmesi bozuk, ağır travmalı, yanıklı veya kanserli hastalardır. Her ne kadar bu alanda bir çok araştırmalar sürdürülmekte ise de ameliyat öncesi devresinde bir süre hiperalimentasyon yapılmasından başka immün sistemi uyarmanın tutarlı bir yolu yoktur.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ