Bakteriyemi

Çok çeşitli infeksiyon tiplerini içerir. Bunlar arasında diş çekimi sırasında kan damarları içine bakterilerin geçmesi, imminosüpresif hastalarda vasküler sistemin aşırı miktarlarda bakteri ile istilası sayılabilir. Hastalarda romatizmal kalp hastalığı, kardiak veya ortopedik bir protez bulunmadıkça geçici minör bakteriyemiler klinik olarak önem taşımazlar. Ancak bu hastalara diş çekimi, küçük veya büyük bir cerrahi girişim uygulamadan önce mutlaka profilaktik antibiyotik tedavisi uygulamalıdır.

Damara uzun süreli yerleştirilen kamillerin neden olduğu tekrarlayan hafif bakteriyemilerde kanülü çıkarmanın yanısıra antibiyotik tedavisi de gerekir. Bazı bakteriyemiler önlenebilir. Örneğin, infekte üriner sistemin enstrümantasyonunu takiben bakteriyemi hemen hemen kaçınılmazdır. Bu tür manipulasyondan önce idrar kültürü ve antibiyotik hassasiyetine göre hastanın tedavi edilmesi ürolojik cerrahinin emniyetini büyük ölçüde arttırır.

Ateş ve pozitif kan kültürünün ifade ettiği manayı değerlendirmek bazen güçtür. E.coli gibi iyi bilinen patojenlerin çok yaygın bir şekilde bulunan S.albus’a oranla önemleri çok daha fazladır. Ancak unutulmamalıdır ki S.albus ve hatta difteroid bakteriler bazen patojen olabilirler. Anaerobların ve miks suşların ürediği kültürler hemen daima önem taşırlar ve sıklıkla cerrahi nedenlerle yakından ilişkilidir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ