Bal

Değişik türlerden yabani çiçeklerin yoğunlaştırılmış nektarı.
Kullanılan: Balın kendisi.
Toplama: Sonbaharda arı kovanlarından.
Etkileri: Antibiyotik, antiviral, iltihap giderici, kanser önleyici, balgam söktürücü, allerji giderici, müshil, kansızlık önleyici, tonik, tnantar önleyici, bağışıklık uyarıcı, hücre yenileyici.
Etkiledikleri: Staphylococcus aureus, Streptococcus türleri, terococcus, Helicobacter pylori.

Bal Hakkında
Bal arılar tarafından toplanan, kovana kadar midelerinde (depolanan ve orada buharlaşma ile yoğunlaştırılan, bitki çiçeklerinin nektarıdır. Doğal ballar, yerel olarak yetişen bütün (yabani çiçeklerin bolluğundandır.)

Doğal ballar, günümüz çevrince ve yonca balları hariç, o bitkinin çevrede çok büyük yaygınlık gösterdiği haller dışında (İskoçya’da süpürge otu gibi) çok ender olarak tek bir türden toplanır. Bu durumda doğal arı balları, hepsi tedavi edici olan, yabani bitkilerin çoklu özlerini içerirler. Bal anları pek çok güçlü tedavi edici bitkinin cezbedici özelliklerine karşı duyarlıdırlar:Hayıt, jojoba, mürver, nevruz otu, belesan kökü, ekinaka, kedi otu, kara hindiba, yabani sardunya.Aslında, çiçek açan tedavi edici her türlü bitki, aynı zamanda yaygın olarak bilinen çevrinceler ve yoncalar. Pek çok tedavi edici bitkinin nektarları herhangi bir yabani çiçek balı karışımında mevcuttur.

Bitkilerin tedavi edici özelliklerine ilave olarak, modern bilimin açıklayamadığı bir şekilde, bitki nektarları arıların sindirim sistemlerindeki kısa aktarım sırasında incelikle değişime uğramaktadır.

Bal, çoğunlukla sadece basit bir karbonhidrat (toz şeker gibi) olduğu konusundaki ısrarlara rağmen, aslında diğer şeyler yanında karmaşık bir enzim çeşitlemesi, organik asitler, esterler, antibiyotik etkenler, eser elementler, proteinler, karbonhidratlar, hormonlar ve mikrop öldürücü birleşikler içerir. 450 gr ortalama bal 1333 kalori (toz şeker 1748 kalori içerir), 1,4 gr protein, 23 mg kalsiyum, 73 mg fosfor, 4,1 mg demir, 1 mg niasin, ve 16 mg C vitamini ve A vitamini, beta karoten, bütün B vitaminleri, D vitamini, E vitamini, K vitamini, magnezyum, sülfür, klor, potasyum, iyot, sodyum, bakır, mangan, yüksek miktarda hidrojen peroksit ve formik asit içerir. Aslında, bal 75’ten fazla değişik birleşik içerir. Balın içindeki kalan maddelerin pek çoğu öylesine karmaşıktır ki (balın % 4 ila 7’si) daha belirlenmeleri mümkün olmamıştır.

Bal klinik olarak kemiğe kadar uzanan yumruk çapında ülserler ve üçüncü derece yanıkların tedavisinde başarı ile kullanılmıştır. Oeri nakline gerek kalmadan ve enfeksiyon veya kas kaybı olmadan tam iyileşme devamlı olarak bildirilmektedir. İlave olarak bal mide ülserleri, kangren, cerrahi yara enfeksiyonları, cerrahi keşi tedavileri ve deri greftleri, kornea, kan damarları ve kemiklerin saklanma ve şevklerinde koruyucu olarak kullanılmalarını devre dışı bırakmıştır.

Bal solunum yolları rahatsızlıklarında da olağan dışı etkilidir. Bulgaristan’da 1 7.862 hasta üzerinde yapılan bir çalışmada balın kronik bronşit, astmatik bronşit, bronşial astım, kronik ve allerjik rinit ve sinüzit üzerinde iyileştirici bir etkiye sahip olduğu gösterilmiştir. Soğuk algınlıkları, grip, solunum enfeksiyonları baskılanmış genel bağışıklık problemlerinin tedavisinde etkilidir.

Sürekli bir gıda katkısı olarak bal tedavi edici işlemlerde dikkat çekici sonuçlar doğurmaktadır. 58 çocuklu bir grupta, 29 çocuğa her gün 2 çorba kaşığı bal verilmiş (bir kaşık sabah ve bir kaşık akşam), ve diğer 29 çocuğa verilmemiş. Hepsine aynı diyet, çalışma ve istirahat programı uygulanmış. Hepsi aynı yaş grubu ve sağlık konumuna sahipmiş. Bir yıl sonra, bal alan çocuklar hemoglobin miktarında % 8,5 oranında fazlalık ve canlılık, enerji ve genel görünümde diğer çocuklardan daha fazla gelişim göstermişlerdir.

Hazırlama ve Dozaj
Yaralara doğrudan uygulanır veya bağışıklığın uyarılması, gene sağlığın korunması, soğuk algınlığı, grip ve solunun enfeksiyonlarının tedavisi için dahileri kullanılır.

Harici Kullanımlar:

Yanıklar (Birinci, İkinci ve Üçüncü Derece): Olduğu gibi doğrudan uygulayın, steril bandaj ile kapatın, günlük olarak değiştirin.
Ülserasyonlar, yatak yaraları (hatta kemiğe kadar):Yukarıdaki gibi.
İmpetigo: Yukarıdaki gibi.
Enfekte yaralar: Yukarıdaki gibi.
Yaralar: Yukarıdaki gibi.

En Güzel Soğuk Algınlığı ve Grip
2 çay kaşığı adaçayı, 1 limonun suyu (veya 1 çay kaşığı limon oğul otu), 1 tutam arnavut biberi, 1 çorba kaşığı bal,
*1 bardak kaynak suyu adaçayının üzerine dökün ve 10 dakika demlenmesine izin verin. Bitkileri süzüp uzaklaştırın, kalan bileşenleri ilave edin ve sıcak olarak için.

Yan Etkiler ve Kullanılmayacağı Durumlar
Harici Kullanım: Yok
Dahili Kullanım: Balın zararlı olabileceği üç hal vardır:Arılar bazen zehirli bitkilerden bal yaparlar.

Mycn kişileri etkileyebilir. Çok ender olmasına rağmen bazen ncyılana gelir. Bal genellikle arılarının ne tür bitkileri
bandıklarını bilen güvenilir üreticiler veya yerel kaynaklardan alınır.Ara sıra, pişirilmemiş bal bir yaş altındaki çocuklar için oldukça tehlikeli olabilen botilizm sporlarını içerebilir. Hastalık rol merkezleri bu yaş grubundaki çocuklara bal verilmemesini söylemektedirler. Bir yıldan sonra sindirim sistemleri daha tam oluşmakta ve bu yaştan sonra herhangi bir ters etki bildirilmemiştir. Emin olmak için ikinci yıl sonuna kadar bekleyebilirsiniz. Ender durumlarda arı sokmasına karşı allerjik olan kişilerde bala karşı ters tepkiler oluşabilir.

Balın Alternatifleri
Hücre yenilenmesi ve antibakteriyel etki: Ekinaka, sarısabır.
İz bırakmadan yara ve yanık iyileşmesi: Sarısabır, kantaraon.
Yaralar üzerinde antibakteriyel etki: Altınmühür, usnea, pelin, adaçayı, sarımsak, kriptolepsis.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ