Balon tamponadı

Bu tiplerin kanayan varisi tamponlamak üzere lümeh içerisinde şişirilebilecek iki balonu vardır. Tüpün içinde 3-4 lümen mevcuttur: İki tanesi balonların şişirilmesi için, üçüncüsü ise mide kapsamının aspirasyonu içindir. Minnesota tüpündeki dördüncü lümen de özefageal balon üzerinde özefagusu aspire etmek için kullanılır. Aletin yerleştirilmesi ve takibi karmaşık ve zaman alıcı olduğu için tüp tamponadı endoskopik olarak kanayan varis anısı kesinleştikten sonra uygulanmalıdır. Ancak, masif kanamalı bazı vakalarda endoskopi için zaman olmayabilir ve tüp yalnız başına klinik bir şüphe zemininde kullanılabilir. Ancak balonların şişirilmesiyle kanamanın kontrolü, kanamanın varisten kaynaklandığını kanıtlamaz.

Hasta, yoğun bakım ünitesinde sürekli kontrolde bulundurulmalıdır. Solunum obstrüksiyonu gelişmesi halinde tüplerin hemen kesilip balonların söndürülmesi amacıyla bir makas yatak başında olmalıdır.

En sık rastlanan ciddi problem faringeal sekresyonun aspirasyonu ve pnömonitistir. Hastanın yatakta hareket etmesine ve rahat nefes almasına izin vermek solunum fonksiyonuna yardımcı olacaktır.

Diğer bir ciddi olay da özefageal balonun şişirilmesiyle özefagusun rüptürüdür. Bu riski önlemek için tüpün kullanılması ile ilgili önerilere dikkatle uymak gerekir.

Kanayan hastaların yaklaşık %75’i balon tamponadı ile kontrol edilebilir. Kanama durduğunda balonlar 24 saat daha şişmiş halde bırakılır. Daha sonra tüpler yerinde bırakılmak kaydıyla söndürülür. Kanama tekrarlamazsa tüp dışarı alınır.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ