Basit Çene çıkıkları

Basit çıkıklar:
Çene eklemi kondili arkaya, içe ve dışa da çıkabilirse de genel­likle öne çıkar. Çıkık ya tek eklemi veya her iki eklemi de ilgilendi­rir. Bu takdirde ünilateral veya bilaterel çene çıkığından söz edilir. öne çıkıklar genellikle hastanın ağzmı pek fazla açması veya çekim manipülasyonları esnasında zuhur eder. Tek taraflı çıkıkta ağız beante durumdadır ve mentum salim tarafa doğru devie olmuştur. Yüz çıkık tarafta düzleşmiştir. Muayenede o taraf glenoıd çukurun boş olduğu tesbit edilir. Bilateral çıkıkta ağız açık olup kapanamaz.
Tükrük yutulamadığı için ağız komisurlarından akar. Mentum aşa­ğı pozisyondadır. Muayenede her iki eklem boşluğunun boş olduğu tesbit edilir. Tek taraflı çene çıkığı kondil kırığı ile kanştırılabilir. Bu bakımdan ayırıcı teşhis iyice bilinmelidir.

havayolu2
Tedavi: Hastanın başı koltuğun tetiyerine sıkıca dayatılır. He­kim baş parmaklarına gazlı bezle sarar hastanın sağ önünde dura­rak her iki elinin baş parmaklarını alt büyük azılar sahasına tatbik eder. Ellerinin diğer parmakları ile de korpus mandibulayı alt ke­narından sıkıca tutar ve çeneyi bu pozisyonda aşağı ve arkaya doğ­ru iter. Bu safhada mafsalın kendi boşluğuna girdiği görülür.
Bazan adale kontraktürleri sebebiyle repozisyon mümkün olma­yabilir. Bu takdirde lokal veya genel anesteziye baş vurulabilir. Anestezinin etkisi ile kaslarda rölaşman olacağı cihetle repozisyon kolaylıkla olabilmektedir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ