BENİGN AKCİĞER TÜMÖRLERİ

Benign akciğer tümörleri pek sık değildir. Tüm akciğer tümörlerinin sadece %1-2’sini oluşturur. Bu gruptaki vakaların yansından çoğu bronşial adenomlardır. Aslında bu tümörler düşük seviyeli malign tümörlerdir. Çünkü yaklaşık %15 vakada metastaz vardır. Akciğerdeki coin lezyonların yaklaşık %5-10’u benign tümörlerdir.

Akciğerde ki benign lezyonların çoğu hemartom (mixed tumor). Diğer tipler ise: Fibröz mezotelioma, ksantomatöz ve iltihabi pseudotümörler ve lipoma ve benign granüler hücreli myoblastom gibi nadir kanşık lezyonlardır.

Benign akciğer tümörleri hemen hemen her yaşta görülebilir. Hamartonılar erkeklerde kadınlara göre 2 kat daha sık görülür. %60 vakada hiç semptom yoktur, birçok vakada ise nonspesifiktir. Lezyona bağlı olarak gelişen bronşial tıkanma, pnömoni ve hemoptizi en yaygın semptomlardır. Çomak parmak veya hipertrofik osteoartropati fibröz mezotelioma dışındaki benign tümörlerde görülmez. Radyografide bazen kalsifikasyon görülebilir.

Cerrahi müdahale konservatif yaklaşım ve ve enükleasyon şeklinde veya mümkün ise wedge (kama) eksizyonu şeklinde yapılmalıdır. Prognoz mükemmeldir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ