Beslenme durumunun değerlendirilmesi

Uzun zamandan beri bilinmektedir ki beslenme bozukluğu ameliyat morta-litesini önemli derecede artırır. Kanser veya bağırsak hastalığı sebebiyle vücut ağırlığının %20 sinden fazlasının kaybı mortaliteyi yükseltir ve ameliyat sonrası infeksiyon sıklığını 3 mislinin üzerine çıkarır. Her ne kadar henüz beslenme durumunun nasıl en iyi bir şekilde belirleneceği hususunda fikir birliği yoksa da temel beslenme bozukluklarının özellikle vitamin eksikliği gibi bazı hastalıklarla birlikte olduğu bilindiğinden hikâyede diyet mevcudiyetinin bunun tesbitinide önemli bir rol oynayacağı anlaşılır. İç organ protein kitlesinin azaldığını gösteren standard biyoşimik parametreler serum albüminin 3 g/dL veya serum transferinin 150 mg/dL den az olmasıdır.

Beslenme bozukluğu teşhis edildiğinde bile 7-10 günlük gibi kısa süreli bir ameliyat öncesi hiperalimantasyona ne zaman indikasyon olduğu hususunda henüz fikir birliği yoktur. Her ne kadar beslenmenin yara iyileşmesini ve bağışıklık fonksiyonunu iyi yönde etkilediği malum ise de bunun ameliyat sonrası komplikasyonları ve ölüm sıklığı hususunda çarpıcı sonuçlar verdiği gösterilememiştir.

Acil dışı ameliyatlardan önce destek niteliğinde bir tedbir olarak hiperalimentasyon indikasyonu vücut ağırlığının %10 undan fazlasının kaybedilmesi gibi bir anamnez bulunması veya ağızdan besin alınamayacak uzun bir postoperativ iyileşme devresinin olması ihtimalidir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ