Beyni Tedavi Eden Doktorlar

Beyin ve sinir sisteminin tıbbi durumunu ilk belirleyenler genellikle birincil bakım doktorlarıdır. Baş ağrıları gibi sıkça rastlanan pek çok sorun için, uzman hekime gerek yoktur.

Nöroloji uzmanları, beyin ve sinir sisteminin durumunu teşhis ve tedavi etmek üzere uzmanlaşmış doktorlardır. Ama, ameliyat yapmazlar. Neurosurgeons beyin ve sinir sisteminin diğer kısımlarına yönelik ameli­yatları gerçekleştirirler. Onkoloji (kanser) uzmanları, beyin kanserinden muzdarip hastalara bakım sağlarlar.

Beyin ve sinir sistemine dair tıbbi bir durum kendi özel bilgi ve uzmanlık alanları içindeyse, diğer uzmanlara da danışılabilinir. Örneğin; enfek­siyon hastalıkları uzmanları beyin enfeksiyonlarının tedavisine; kardiyoloji uzmanları, kalpten gelip bir felce sebep olan kan pıhtıları durumuna yardımcı olabilir.

doktor-ameliyat

Nörolojik bir inceleme genellikle, doktorun, sizin zaman ve mekan algıları­nıza açıklık getirecek nitelikteki basit sorular sorması suretiyle başlar. Daha sonra, (yüz kaslarınızdan bacak kaslarınıza kadar) adale kuvvetini; (duyma, görme,koku alma ya da hafif dokunuşları veya iğne batırılışını hissetme gibi) çeşitli hisleri; koordinasyon ve denge, konuşma yeterliliği ve refleksleri (kauçuk bir çekiç ile dizinize vurulmak suretiyle kontrol edilen, dizinizi ani çekiş testine aşina olabilirsiniz) test eden fiziki kontroller uygular.

Eğer merkezi sinir sistemi hastalığından şüphe edilirse, doktor, Bakinski refleksini kontrol edebilir. Bu test, anahtar gibi metal bir nesnenin ayak tabanınızın dış kısmına sürtülmesi ve bu esnada, oluşan ayak parmakları hareketlerinin kaydedilmesi suretiyle yapılır.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ