BEZOAR

Bezoarlar midede oluşan sert yapılardır. Trikobezoarlar saçtan oluşurlar ve genellikle saçını çiğneyen yutan genç kızlarda bulunur. Fitobezoarlar sebze lifleri yığınını içerir. Kitle tarafından oluşturalan bası, kanama veya perforasyona meyilli gastrik ülser oluşturabilir.

Postgastrektomi durumu bezoar oluşumunu predispoze eder. Çünkü pepsin ve asit salgısı azalmıştır, antrumun üğütücü fonksiyonu yoktur. Büyük oranda sellüloz içeren portakal bölümleri veya başka meyveler birçok olguda karışmışlardır. Yemeğin düzensiz çiğnenmesi olaya yardımcı bir faktördür. Bazen uygun takma diş kullanımı ile önlenebilir. Meyveler midede kalabilir veya ince barsağa geçer, obstriksiyona neden olur. Bazı cerrahlar postgastrektomili hastaları rutin olarak turunçgillerden sakınmaları konusunda uyarırlar. Postgastrektomili hastalarda Candida albicansın büyük semisolid bezoarları bulunur. Bazıları gastroskop ile parçalanabilir. Hasta oral nistatin tedavisini almalıdır.

Semptomatik gastrik bezoarlı hastalar karın ağrısından yakınabilir. %20 ölüm oranı ülserasyon ve kanama ile birlikte olabilir. Papain ve sellülozun oral alımı kitleyi eritecektir. Bu tedavi yakında olacak komplikasyonları önlemek için gereken cerrahi girişimin gecikmesine neden olmamalıdır. Semptomatik hastalar bezoarın cerrahi çıkarılması ve sekonder gastrik ülserlerin eksizyonu ile tedavi edilmelidir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ