Böbreğin malign tümörleri

Yetişkinde renal tabuler epitelden gelişen adenokarksinom; bu tümör tüm kanserlerin %3’ünü tüm primer malign renal tümörlerin %90’ını oluşturur. Genellikle 50 yaş sonrasında görülür. Erkekler daha çok etkilenir 3:1 oranında sigara içenlerde ve nadir olarak herediter bir durum olan (genetik predispozisyonu gösterir) Von Hipel Lindau daha yüksek bir insidans vardır.
ilişkili olduğu durumlar: paraneoplastik sendromlar, hiperkalsemi, hipertanisyon, polisitemi, ektopik veya uygunsuz hormon sekresyonu sonucu oluşan Cushing sendromu.

Makroskopik olarak; tümör en sık böbreğin üst polünde yerleşir. Genellikle yuvarlak kitlelerdir; kesit yüzeyi sarımsıdır nekrotik ve hemorajik alanlar mev­cuttur.
Mikroskopik olarak; clear veya granüler hücreler­den oluşur. En sık clear hücre tipi görülür; burada da, tümör hücreleri içlerindeki yüksek orandaki glikojen ve lipidden dolayı (clear) şeffaf görülürler. Granüler hücre tipleri ise tübüler ve papiller karsinomlardan gelişir.

Yayılım yolları:
• Lokal: renal kapsülü erode ederek periferdeki yağ dokusuna.
• Lenfatik: paraortik ve diğer nodlara,
Kan Yoluyla Metastaz: Akciğerler, kemik beyin tümörlerin renal/veni invazyonu sonucunda tutu­lur.

Klinik görünümleri
• Sık prezente olduğu semptomlar: hematüri, böğür ağrısı, ve kitlesi.
• Bazen prezente olan semptomlar: kemik metas­tazı, beyin metastazı veya polisitemi.

Prognoz prezente olduğu andaki evresine bağlıdır. Eğer tümör renal kapsül içinde sınırlı kalırsa; %70 10 yıllık yaşama süresi vardır. Bunun yanındaki eğer metastaz varsa; prognoz zayıftır.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ