Boyun Yaralanmalarında Teşhis

Herhangi bir penetran servikal travmayla, önemli yaralanma ihtimali yüksektir. Çünkü, böyle küçük bir yerde çok sayıda hayati yapı vardır. Travmanın yeri, travmanın içerdiği yapıları düşündürür. Boyun kaidesindeki damar yaralanmaları, muhtemel yaralanma tarafını açmadan önce yaralanmış kan damarlarının proksimal ve distal kontrolünü sağlamak için torakotomi gerektirirler. Krikoid kırıklar seviyesinin altında veya alt çene açısıyla mastoid çıkıntıyı birleştiren çizginin üzerinde kan damarlarında hasar olması muhtemel herhangi bir yaralanmanın eksplorasyonundan önce eğer mümkünse  arteriografi yapılmalıdır. Bu çizginin üzerindeki arteriyel yaralanmaya pratik olarak ulaşılamaz. Kafa tası kaidesinde karotis arter yaralanması arteriografi ile tespit edilirse, tamir mümkün olmayabilir. Kanamayı kontrol etmek için ligasyon (bağlama) gerekebilir. İlave olarak nörolojik bir defisit meydana getirmiş bulunan yaralı karotis arterleri bağlanılmalıdır. Boyunun arka ve yan taraflarındaki yaradan olan kanamanın karotis arteri üzerine basmakla kontrol edilemediği veya bir servikal transvers çıkıntının kırığı ile birlikte posterolateral bir yaradan kanama olduğu zaman, verebral arter yaralanmalarından şüphelenilmelidir.

Servikal omur ve yumuşak dokuların röntgen grafileri rutin olarak alınmalıdır. Servikal omun kırıkları röntgen grafisiyle tesbit edilmelidir. Yumuşak dokuların röntgen filmleri, eğer mevcutsa opak yabancı cisimlerin yerlerini tesbit ve merminin rotasını tayin etmeye yardım edebilir.

Kunt servikal travma sonucu oluşan en önemli yaralanmalar;

1) Servikal kırık,

(2) Servikal omurilik yaralanması,

(3) Damar yaralanması,

(4) Larenks ve trakea yaralanmasıdırlar.

Servikal omur ve yumuşak dokulann röntgen filmleri gereklidir. Dikkatli nörolojik muayene omurilik, brakiyal pleksus ve beyin yaralanmaları arasında ayırımı sağlayabilir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ