Bronkopnömoni

infeksiyon bronşları merkez alır ancak inflamatuar eksude alveollere de uzanır ve akciğerlerde yama tarzı konsolidasyona sebep olur (lobuler dağılım).Bu durum primer olarak çok küçükleri, çok yaşlıları veya debil hastaları etkiler.

infekte eden organizma infeksiyonun hastaneden mi yoksa toplumdan mı kazanılmış olduğuna bağlıdır, ancak sıklıkla altta yatan hastalıklardan dolayı hastaneden kazanılmış tiptir.

Patogenez-hastalarda salgılar retansiyona uğrar ve akciğerler yerçekimine bağlı olarak çökerek infek­te olur, bundan dolayıdır ki bronkopnömoni daha çok alt lobları ilgilendirir.

Makroskopik olarak genelde bilateraldir ve akciğer­lerin ilgili alanlarındaki bronş/bronşioller çevresinde dağılmış multipl konsolidasyon alanları vardır.

Etki­lenmiş alanlar sert ve havasızdır ve koyu kırmızı veya gri bir görünümleri vardır. Bronş mukozası inflamedir ve periferal bronşlarda pü olabilir. Yama şeklindeki kollaps alanları bronşial obstrüksiyonla ilişkilidir. Plevra sıklıkla etkilenmiştir ve pürülan plevrit vardır.

Mikroskopik olarak bronş ve bronşiollerde akut inflamasyonla beraber, lümen ve peribronşiol alveollere uzanan akut inflamatuar eksuda vardır

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ