BÜYÜK DAMARLARIN CORRECTED TRANSPOZİSYONU

Bu anomali, büyük arterlerin transpozisyonuna veya malpozisyonuna rağmen sistemik venöz kanın akciğerlere ve pulmoner venöz kanın sistemik arterlere ulaştığı nadir bir anomalidir. Pulmoner darlık ve ventriküler septal defekt sık olarak birlikte bulunan lezyonlardır.

Corrected transpozisyonun klinik belirtileri birlikte bulunan lezyonlara göre değişiklik gösterir. Yandaş lezyonlarm bulunmadığı asemptomatik hastalar yaşam süresinde tanıda gözden kaçarlar. Anomali sadece otopside belirlenebilir. Bununla birlikte geniş ventriküler septal defektli veya triküspid valvüler yetersizliği bulunan hastalarda, infantlık döneminde ağır kalp yetmezliği gelişir. Büyük arterlerin yer değiştirmiş pozisyonları pulmoner stenozun giderilmesi için ameliyatı güçleştirir. Ventriküler septal defekte yaklaşım tartışmalı isede, çoğu cerrah sistemik ventrikülden (anatomik sağ ventrikül) bir yaklaşımın uygulanabileceğini ve yeterli bir kapatmanın başarılabileceğine inanırlar. Triküspid valv anatomik sağ ventrikülün sistemik basıncına maruz kaldığı için yetmezliğe girebilir.

Operatif tedavi pulmoner stenoz ve ventriküler septal defektli diğer hastalarınki ile benzer olup, cerrahi için endikasyonlar sıklıkla yandaş lezyonlarm yol açtığı semptomlarla ilgilidir Bu anomali, büyük arterlerin transpozisyonuna veya malpozisyonuna rağmen sistemik venöz kanın akciğerlere ve pulmoner venöz kanın sistemik arterlere ulaştığı nadir bir anomalidir. Pulmoner darlık ve ventriküler septal defekt sık olarak birlikte bulunan lezyonlardır.

Corrected transpozisyonun klinik belirtileri birlikte bulunan lezyonlara göre değişiklik gösterir. Yandaş lezyonlarm bulunmadığı asemptomatik hastalar yaşam süresinde tanıda gözden kaçarlar. Anomali sadece otopside belirlenebilir. Bununla birlikte geniş ventriküler septal defektli veya triküspid valvüler yetersizliği bulunan hastalarda, infantlık döneminde ağır kalp yetmezliği gelişir. Büyük arterlerin yer değiştirmiş pozisyonları pulmoner stenozun giderilmesi için ameliyatı güçleştirir. Ventriküler septal defekte yaklaşım tartışmalı ise de, çoğu cerrah sistemik ventrikülden (anatomik sağ ventrikül) bir yaklaşımın uygulanabileceğini ve yeterli bir kapatmanın başarılabileceğine inanırlar. Triküspid valv anatomik sağ ventrikülün sistemik basıncına maruz kaldığı için yetmezliğe girebilir.

Operatif tedavi pulmoner stenoz ve ventriküler septal defektli diğer hastalarınki ile benzer olup, cerrahi için endikasyonlar sıklıkla yandaş lezyonlarm yol açtığı semptomlarla ilgilidir

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ