BÜYÜK TÜKRÜK BEZLERİ TÜMÖRLERİ

Tümörü ençok olan parotis bezidir. Benign/malign oranı lokalizasyona göre değişir . Benign tümörlerin çoğunluğu miks tümörlerdir, malign olanlardan ençok görülenler ise mükoepidermoid ve adenokistik karsinomalardır. Miks tümörler bile tekrarlayan nüksler gösterdiğinden, doku çıkarılamayınca dahi, çok geniş lokal eksizyon yapılmalıdır. Malignlerin çoğu ise tümörosidal dozda irradiasyonla tedavi edilebilirler.

İrrezektabl tümörlerde histolojik tanı amacı dışında parotis ve submandibular bezlerde kısıtlı biyopsi yapılmamalıdır. Çünkü bu tip girişimler çevre dokularda yaralanmalarla birlikte tümör hücre yayılmasına sebeb olur. Biyopsi gerektiğinde yüzeyel parotidektomi veya total bez çıkartılması yapılmalı ve gelecek sonuca göre, gereken ileri tedavi yapılmalıdır. Parotis bezinde nervus facialis, submandibular bölgede ise lingual ve hipogîosal sinirlere özel dikkat gösterilmelidir. Ancak aşikar tümör infiltrasyonu varsa bunlar feda edilebilirler.

Parotis bezinde malignitenin klinik kanıtı facial paralizi veya parezi, sübmandilar bezde ise dilde uyuşukluk ve paralizidir. Tükrük bezi malign tümörlerinin hemen hepsi ağrılı ve palpasyonda hassasdırlar.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ