Canlandırma Sonrası Peryot

İkinci 24 saatteki intravenöz sıvı tedavisi buharlaşma ile kaybı yerine koymak için glukoz sıvısından ve yeterli dolaşım volümünü idame ettirmek için de plazmadan ibaret olmalıdır. Buharlaşma ile kayıp önemlidir, ve yara iyileşene yada greft konana kadar sürer. Bu kayıpların tahmini mililitre olarak bir saatte [(25xyanık %si) X m2 vücut yüzeyi] dir.

Tedavi, katekolamin stimülasyonunu azaltmayı amaçlamalı ve hipermetabolizma etkilerini bertaraf edecek yeterli kaloriyi sağlamalıdır. Kayıpları karşılayacak yeterli sıvıyı vererek hipovolemi önlenmelidir. Başlangıçtaki canlandırmadan sonra bu oral olarak verilebilir. Adrenerjik uyarının azalmasına yardımcı olmak için uygulanan oda sıcaklığını yükseltmek veya dışardan ısı yayılmasını sağlayacak yöntemleri uygulamak, konveksiyon ve radyasyonla ısı kaybını azaltır ve hipermetabolizmayı düşürür. Ağrılı uyaranlar debridman sırasında ve pansumanların değiştirilmesinde,temkinli bir şekilde analjeziklerin kullanılmasıyla en aza indirilebilir.

Pek çok hasta yeterli kaloriyi yiyerek alabilir, fakat bazan kalori ihtiyacı normal bazal seviyenin 2-3 katına ulaşır. Nütrisyonel durumu şüpheli işe, nitrojen dengesi ölçülebilirse ve hasta katobolik durumda ise alım daha üst seviyeye ayarlanır. Hastanın kendiliğinden aldığının ötesinde destek kalorisi beslenme tüpü ile uygulanabilen dengeli likit diyeti ile sağlanabilir, fakat nadiren yüksek kalorili total parenteral nütrisyon gerekir. Ağır yanıklı hastaların iyileşmesi için nütrisyonel ihtiyacın kesin olarak saptanmasına dikkat etmek gerekir.

Yanığı takiben ilk bir kaç günde antibiyotik kullanımı (örneğin Penisilin) tartışmalı bir konudur. Herhalde en iyisi proflaktik olarak tüm hastalara uygulamaktansa streptokok enfeksiyonunu almış az sayıdaki hastaya tedavi uygulamaktır. Proflaksi için asla geniş spektrumlu antibiyotikler kullanılmaz.

Yanık yarası kapanana kadar A ve C vitaminleri verilmelidir. Yanık sonrası dönemde antikoagulan dozda heparin kullanımı destekleyen herhangi bir veri yoktur. Yumuşak doku yaralanması diğer heraketsiz hastalarda olduğu gibi düşük doz heparin tedavisinin bazı yararları olabilir. Fakat yine de kesin bir delil yoktur.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ