Cerrahi öncesi Hazırlık

Cerrahi öncesi dönemde diyabetik hastalarda kan glukoz konsantrasyonları yükselme eğilimindedir. Hastalığın emosyonel travmasına bir de eğer fiziksel travma eklenirse hastada epinefrin ve kortizol düzeyleri yükselir ve bunun sonucu olarak da kan glukoz düzeyleri artar. Eğer hastaya dışarıdan kortizol verilmişse (örneğin böbrek naklinde alıcı hastaya) belirgin bir insülin rezistansı ve kan glukoz düzeylerinde düzenli bir artışla sonuçlanır. Enfeksiyonlar da ayrıca kan glukoz konsantrasyonlarını bazen tehlikeli düzeylere kadar arttırabilir. Hipokalemi sıklıkla diüretik tedavinin ayrıca travmanın uyardığı epinefrin salnımının sonucudur. (3 hücrelerinin yeterli miktarda insülin salgılamasını önlemekte ve insüline bağımlı olmayan diyabetik hastalarda kan glukoz seviyelerini yükseltebilmektedir.

Diyabetes Mellituslu hastaların cerrahi öncesi hazırlığında özellikle gizli enfeksiyon odaklarına dikkat edilerek tam bir fizik muayene yapılmalı; myokart enfarktüsünü ekarte etmek için bir EKG ve gizli bir pnömoni veya pulmoner ödemi tanımlamak için bir göğüs filmi alınmalıdır.

Diyabetik böbrek hastalığının en erken bulguları olan üriner enfeksiyon ve proteinüriyi ekarte etmek için tam bir idrar incelemesi yapılmalıdır. Hipokalemi ve hiperkalemiyi ki bu sonuncusu diyabetiklerde nispeten yaygın bir sendrom olan hiporeninemik hipoaldosteronizmiden kaynaklanır, kontrol etmek için serum potasyum düzeyleri ölçülmelidir. Böbrek fonksiyonlarını değerlendirmek için serum kreatinin düzeyi ölçülmelidir. Serum glukoz konsantrasyonu ideal olarak 100-200 mg/dl arasında olmalıdır fakat cerrahi öncesinde 350-400 mg /di kadar yükseldiği hallerde de cerrahi güvenle uygulanabilir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ