Çocuk Felci Aşısı Hastalık Yaratabilir

Çocuk felci aşısı hastalık yaratabilir
Ağızdan alınan çocuk felci aşısında var olan virüsün mutasyona uğrayarak çocuk felci hastalığına yol açabileceği bulundu. Yeni bir araştırma, aşının hastalık geçtikten sonra bile, virüsü yeniden canlandırabileceğini gösterdi. Bulgular, aşının uygulamadan kaldırılmasına yönelik tartışmaları başlattı.

Felç yapan virüse karşı aşı program,ı Afrika ve Asya’da 7 ülkeyle sınırlandırıldı. Doktorlar hastalığı dünyadan tümüyle silmeyi 2007’de başarmayı umuyorlar.

Normal aşı (OPV) mutasyona uğrayabilen canlı bir virüs içeriyor ve bu da hastalığa neden olabilir. Moskova Devlet Üniversitesi’nden Vadim Agol ve ekibi, 1963-1966 arası aşılama programı yürütülen bir bölgede virüsün genetik değişime uğradığını buldu, Normal aşıdan mutasyona uğramış 9 çeşit virüs buldular. Aşılanmamış çocukların % 37’si hastalığı bu virüslerden kapmış olabilir.

Uzmanlar aşının dikkatle kullanımdan kaldırılması gerektiğinin ayırdındalar. Çocuk felci uzmanı Roland Sutter ve Dünya Sağlık Örgütü’ndeki diğerleri, ağız aşısına en uygun son verme yolunu tasarlıyor.

Kamu sağlığı görevlileri tehlikeyi 2000’de farketti. Dominik ve Haiti’deki salgını, Filipinler, Mısır ve Madagaskar’dakiler izledi.

Diğer çalışmalar toplumsal bağışıklığın düzenli dağılması durumunda, aşıyı durdurmanın riskinin düşük olduğunu öne sürüyor.

Diğer bir seçenek, ABD’de olduğu gibi, çocuklara ölü virüs iğnesi yapmak. Ancak bu edilgin virüs aşısı pahalı.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ