Çocuk hastalar

F. Yaşlı hastalar: Ameliyat riski kronolojik yaştan çok fizyolojik temele göre hesap edilmeli ve yalnız yaşa dayanılarak bu hastalar ameliyattan alıkonmamalıdırlar. Altmışın üzerindeki hastalarda vasat büyüklükteki bir ameliyatın tehlikesi sadece biraz yükselir yeter ki kardiovasküler, renal veya diğer sistemik ciddi bir hastalık bulunmasın. Altmış yaşın üstündeki her hastada semptomlar veya fizik belirtiler bulunmasa da bir dereceye kadar yaygın arterosklerozis, miyokard rezervinde ve böbrek fonksiyon rezervinde önemli derecede bir azalma olduğunu bilmek gerekir. Bunun için ameliyat öncesi değerlendirmesi şümullü olmalıdır. Bu yaş grubunda gizli kanser hiç de nadir değildir, bunun için gastrointestinal ve diğer küçük şikâyetlerin sebebi bile tam manasiyle araştırılmalıdır.

İntravenöz sıvılar dolaşım yüklenmeyecek şekilde verilmelidir. Bu yaş grubunda giren, çıkan sıvı miktarının, vücut ağırlığının, serum elektrolitlerinin ve merkezi venöz basıncın takibi kardiorenal cevabın değerlendirilmesi bakımından önemlidir.

Yaşlı hastalar genellikle kuvvetli narkotiklerin ancak küçük dozlarına ihtiyaç gösterir ve rutin dozlarla depresyona girerler. Kodeine karşı tolerans iyidir. Yaşlı hastalarda sedativ ve hipnotik ilaçlar çoğu zaman huzursuzluğa, zihni konfüzyona ve koopere olmayan davranışlara yol açarlar ve bunun için ihtiyatla kullanılmalıdırlar. Yaşlı ve düşkün hastalarda premedikasyon sadece atropin veya skopolamine münhasır olmalı ve anestetik maddeler ancak çok küçük miktarlada kullanılmalıdır.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ