Çocuklarda Bakır Beslenme Durumunun Değerlendirilmesi

Plazma ve serum bakırı.- Plazmada bakır konsantrasyonunun azalması, deneysel bakır ek­sikliğinin en erken ve sabit bulgusudur. İn­sanlarda da eksiklik durumlarında plazma ba­kırı düşük bulunmuştur. Total parenteral beslenmede bakırdan fakir sıvılar kullanıldığından plazma bakır düzeyinin haftada 12 jxg/dl düş­tüğü gözlenmşitir.

Bütün eksiklik durumlarında oral veya pa­renteral bakır verilmesi ile dolaşımdaki bakır düzeyi normale dönmektedir. Tablo 7.12.6 da plazma bakır konsantrasyonunun düşmesine ne­den olan etiolojik faktörler ve klinik durumlar gösterilmektedir.

Plazmada bakır, serüloplazmine, aminoasit-lere ve peptidlere bağlı olarak, ayrıca serbest şekilde bulunur. Serüloplazmin, bakırın fizyolo­jik taşıyıcı proteini olarak da rol oynar. Amino-asitlere ve peptidlere bağlı bakır ile serbest iyo­nik durumda bulunan plazma bakırı, beslenmey­le ilgili değişken kısımdır.

Plazma ve serum bakır düzeyleri dissemine lupus, romatoid artrit, akut romatizma, akut glomerülonefrit, tümör ameliyatlarından sonra, akut (intra ve ekstrahepatik safra yolu tıkan­ması) ve kronik (biliyer siroz) karaciğer hasta­lıklarında yüksek bulunmuştur.

Saç bahir düzeyleri: Deney hayvanlarında saç bakır düzeyleri ile çeşitli hepatosit fraksiyon­ları ve dolaşımdaki bakır konsantrasyonları ara­sında sıkı bir ilişki bulunmuştur. İnsanlarda saç bakır düzeylerinin beslenmeyle ilgili bakır duru­munu doğru olarak yansıtıp yansıtmadığı henüz iyi bilinmektedir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ