Çocuklarda cinsiyet kromozomları

Dişilerde cinsiyet kromozomları xx, erkekte ise xy dir. Kromozom haritasında cinsiyet kromozomları 22. Kromozomdan sonra””yer alır
T kromozomu . Y kromozomunun uzun ko­lunun distal parçası kuvvetli floresans verir. Bu nedenle floresans verici maddelerle (quinacrine boyaları) boyandığında bu kromozom interfaz evresindeki hücrelerde bile görülebilir. Y kromo­zomu normal kişilerde oldukça polimorftur. Er­keklerin % 10 unda normalden daha uzun veya kısa olabilir. Y nin uzun veya kısa oluşu fertili teyi etkilemez. Y kromozomunda bulunan genler yalnızca erkek cinsiyetini belirleyen genlerdir. Ancak son yıllarda, y nin kısa kolunda veya uzun kolun proksimal bölgesinde bulunan bir genin  antijeni denilen ve erkekliğin belirlen­mesinde rolü olan immünolojik bir maddeyi oluş­turduğunun gösterilmesi ile bu kural değişmiştir.

Cinsiyet kromatini .* 1949 da barr ve bert ram dişilerde interfaz evresindeki hücre çekir diklerinde bir kromatin kitlesi gözlemişler ve bunu seks kromatini veya barr cisimciği olarak adlandırmışlardır. Bu cisimcik, dişi hücrelerde bulunan iki x kromozomundan daha geç replike olan ve interfaz evresi süresince genetik olarak inaktif kalan x kromozomudur. Seks kromatini incelemesi yanak mukozası kazınarak elde edi­len yaymaları boyamakla yapılır Bu test (barr cisimciği testi), kromozom analizleri ile birlikte cinsiyet belirlenmesinde kullanılır.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ