Çocuklarda Giardiasis

Giardiasis

Giardia lamblia Ceş isimler: G.intestinalis, G.duodenalis, Lamblia intestinalis) flajelli ve is­hal etiolojisinde önemli rolü olan bir protozoon-dur.

İnfeksiyon giardia kistleri ile kontamine su ve besinlerin alınmasıyla veya direkt olarak infekte kişilerle temas ile bulaşır. İnsan giardia için primer kaynaktır. Köpekler de infekte ola­bilir.

Giardiasis sıklığı sanitasyon düzeyi ve su­ların dezenfeksiyon koşulları ile ilişkilidir. Dün­yanın değişik ülkelerinde prevalans % 0.4-18 dir. Giardia infeksiyonu en sık okul öncesi dönem­deki çocuklarda görülür. Beslenme bozukluğu, immun yetersizliği olan veya kurumlarda yaşa­yan çocuklarda prevalans çok yüksektir (% 17-90).

Şehir şebeke suyunun, kaynak veya gölle­rin giardia kistleri ile kontaminasyonu sonucu epidemiler ortaya çıkabilir. Suların rutin klor­lanması giardia kistlerini öldürmeyebilir. Giar­dia kistleri suda 3 ay, buzdolabında 16 gün can­lı kalabilir, 50°C de ölür.

Giardia lamblia’nm oval ve 4 çekirdekli kistleri ağız yoluyla alındıktan sonra ince barsakta trofozoit şekline dönüşür. Armut şeklin­deki trofozoitlerin 4 flajeli, 2 çekirdeği ve ventral yüzünde büyük konkav bir diski vardır. Flaj eller trofozoitlerin hareketini, disk ise barsak duvarına yapışmasını sağlar. Trofozoitler ishal dışkısında bulunurlar.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ