Çocuklarda Günlük Su ve Elektrolit Gereksinimleri

Günlük su ve elektrolit gereksinimleri vücut tartısı (ml/kg), vücut yüzeyi (ml/m2) veya gün­lük kalori harcamasına (ml/kal) göre hesapla­nabilir.

Su ve elektrolit gereksinimi enerji metabolizmasıyla doğrudan ilişkilidir. Metabolizma hı­zının artması ile 1)’karbonhidrat, yağ ve prote­inlerin oksidasyonu sonucu açığa çıkan endojen su miktarı fazlalaşır, 2) idrarla atılan solut mik­tarı ile birlikte zorunlu idrar miktarı çoğalır, 3) vücutta ısı yapımı ve buna bağlı olarak da deri ve akciğerlerden su kayıpları artar. Günlük elektrolit kayıpları da su kayıpları ve metaboliz­ma hızı ile yakın bir ilişki gösterir. Bu alandaki araştırmalar sonucu, vücutta metabolize olan 100 kaTnin gerektirdiği su, sodyum, potasyum miktarları iyi belirlenmiştir ve günlük su ve elektrolit gereksinimlerinin hesaplanmasında ka­lori biriminin kullanılması giderek yaygınlaşmış­tır.

Metabolizma hızı yaşa, vücut ağırlığına, ak-tivite derecesine ve vücut ısısına göre değişir. Ya­tan bir hastanın yatakta az veya çok hareket etmesiyle bazal metabolizmanın % 0 – 30 oranında değişebildiği, vücut ısısında olan her 1°C lik artmanın da bazal metabolizmada % 12 oranında bir yükselmeye neden olduğu bilinmektedir. Tab­lo 8.3,6 vücut tartısına göre günlük kalori ge­reksinimini göstermektedir.

100 kalorinin 115-125 mi su harcaması gerek­tirdiğini yansıtan klasik bilgilere göre tablo 8.3.7 de su kaybı için verilen, değerler biraz düşüktür. Bununla birlikte klinik uygulamada sıvı gereksi­nimini hesaplarken pratik olarak bu değerler kullanılmaktadır. Şu halde, yukarda kalori ge­reksinimini belirten basitleştirilmiş değerler yak­laşık olarak ml/kg olarak su gereksinimine eş­değerdir (tablo 8.3.8).

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ