Çocuklarda İmmum Yanıtta Rol Alan Hücreler

İMMUN YANITTA ROL ALAN HÜCRELER

İnsanda immun sistem, çeşitli organlar ve farklı hücrelerin rol aldığı mekanizmalar ile kendisinden olmayan antijenleri elimine edebil­mektedir. İmmun sistemle ilgili tüm hücreler mültipotansiyel kök Cstem) hücrelerinden türer. Bu hücrelerin iki ana farklılaşma şekli vardır:

  1. Lenfoid seri: Lenfositleri yapar.
    1. Miyeloid seri: Fagositleri ve  diğer hüc­releri yapar.

Lenfositler grubunda işlevleri farklı olan T hücreleri ve B hücreleri olarak bilinen iki ayrı tip hücre vardır. T hücreleri timusta farklılaşır; B hücreleri ise fetusta karaciğer ve dalakta, erişkinde ise kemik iliğinde yapılır. Lenfositler grubunda T ve B hücre popülasyonundan olma­yan ayrı bir hücre tipi de vardır. Bu hücreler «null hücreler» adını alır. T ve B hücreleri mor­folojik olarak birbirine benzer. «Null» hücreleri ise intrasitoplazmik granülleri ile T ve B hücre­lerinden ayırt edilir.

Fagositler grubunda da monositler ve poli-morf nüveli granülositler iki temel hücreyi oluş­turur. Polimorf nüveli granıilositler (polimorflar) granüllerinin boyanmalarına göre nötrofil, ba-zofil ve eozinofil olmak üzere gruplandırılır. Mi­yeloid seriden köken alan yardımcı diğer hüc­reler trombositler ve mast hücreleridir. Trom-bositler pıhtılaşma ve iltihap olaylarında rol alırlar. Mast hücreleri yapısal ve işlevsel olarak bazofil polimorflara benzer hücrelerdir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ