Çocuklarda İnaktif poliomvelit asısı (1PV)

Poliomyelit virüsleri 1949 yılında Enders ve ark. tarafından insan deri-kas kültürlerinde, bu­nu izleyerek de maymun hücre kültürlerinde üre­tilebilmiştir. 1952 yılında ABD de vavgın bir poliomyelit salgım görülmüş,ve bu salgını önle-meK: için gammaglobülin, çeşitli serum ve ilaçlar kullanılmış, ancak bir yararı olmamıştır. Böyle bir ortamda Dr. Jonas Saik inaktif (ölü)  polio

asısmı geliştirmiş ve  çok merkezden yürütülen bir çalışma ile bunun başarısını kanıtlamıştır. Bu “basarı üzerine 1955 de inaktive polip asısı (Saik “aşısı)  yaygın olarak kullanılmaya başlanmıştır Jüu aşı  maymun   hücre  kültüründen_üretilerek elde   edilen  3  poliovirus  serotipinin formalinle inaktive  edilmesi  ile  hazırlanmaktadır. Baslan gıçta özellikle poliomyelit tip III e kargı yeterli bağışıklık sağlamayan inaktif poliomyelit aşısınm yine de yaygın olarak uygulanması ile hastalık sıklığında çok belirgin bir azalma olmuştur.

TOPV uygulamasına PPT ile birlikte 6-8 inci haf-talıkta başlanır. Ağızdan verilen bu aşı, 8 hafta ara_Üe üç kez tekrarlamr. Bir.yıl sonra dördün-cü doz, bundan 3 yıl sonra bir doz daha verilir. PoÜomyelitin endemik olmadığı bazı ülkelerde ilk aşılama döneminfe. iki doz ile yetinilmekte, üçüncü doz 6-12_ay_sonra verilmektedir.

Sütçocukluğunda aşılanmamış 6 yaş üstü çocuk ve adolesanlarda TOPV 4-8 hafta ara ile iki kez ve bundan 6-12 ay sonra bir kez daha ve­rilerek uygulanır. Epidemi zamanında aşıları tam olmayan veya aşılanma durumu tam bilin­meyen tüm 6 yaş üstündeki vakalara TOPV veya epidemiye neden olan monovalan OPV uygulan­malıdır.

Özellikle poliomyelitin endemik olduğu böl­gelerde kolostrumda oldukça yüksek titrelerde po­liomyelit için spesifik IgA antikoru bulunur. 2-3 üncü haftalarda anne sütünde antikor düzeyle­ri azalmaya başlar. Sütte bulunan bu IgA nın aşı ile verilen antijeni bağlayıcı etkisi, 6-8 haftalıkta TOPV etkisini baskılayacak düzeyde değildir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ