Çocuklarda Tifo Aşısı

TİFO AŞISI

Tifo aşısı uzun yıllardan beri kullanılmak­la birlikte koruyucu niteliği hâlâ tartışma konu­sudur. Aşı, basillerin aseton, fenol veya alkolle öldürülmesiyle hazırlanmaktadır. Koruyucu etki­si % 70-90 oranındadır. Tifo aşısı tifolu hasta ile veya S.typhi portörü ile temas edenlere ya­pılmalıdır. Ayrıca tifo salgılarında aşı öneril­mektedir. Ülkemizde kullanılan tifoparatifo A ve B (TAB) aşısı fenolle öldürülmüş olup tifo, paratifo A ve B yi içerir. Primer aşı uygulaması 6 aylıktan sonra yapılabilir. 6 ay ile 10 yaş ara­sındaki çocuklarda iki kez 0.25 mi olarak 4 hafta ara ile derialtma yapılır. 10 yaşından büyük ço­cuklara ise yine iki kez 4 hafta ara ile 0.5 mi ola­rak derialtma yapılır. Rapeller 3 yılda bir aynı dozda uygulanır. Tifo aşısının yan etkileri sıktır. Lokal ağrı, endürasyon, bölgesel lenfadenopati ve ateş görülebilir. Bu reaksiyonların azaltılması için aşının intradermal yolla (0.1 mi) uygulan­ması önerilmektedir. Ancak asetonla öldürülerek hazırlanan aşılar intradermal olarak kullanıl­mamalıdır.

Tifo aşısı Türkiye’de ve birçok ülkede rutin aşı programlarından çıkarılmıştır. Aşağıdaki du­rumlarda aşılanma önerilmektedir.

  1. Tifo  infeksiyonu geçiren  hastalarla ya­kın teması olanlara (ev halkı gibi)
  2. Tifo epidemilerinde
    1. Sanitasyon koşullarının kötü olduğu böl­gelere seyahat edenlere

Son yıllarda Ty 21a susundan hazırlanmış etkili ve oral yolla verilen canlı bir tifo aşısı geliştirilmiştir. Bu aşı sodyum bikarbonat ile birlikte ve üç doz olarak uygulanmaktadır. Okul çocuklarında yapılan 3 yıllık bir denemede % 96 oranında bir etkinlik bildirilmiştir. Bağışıklığın devam süresi bilinmemektedir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ