Çocuklarda Vücut Sıvılarının Osmotik Basıncı ve Suyun Hareketi

Vücut su bölümleri arasında suyun hareke­tini etkileyen en büyük kuvvet sıvı osmotik ba­sınçlarıdır. Bir sıvının osmotik basıncı, içinde erimiş halde bulunan partiküllerin yapısı, elek­trik yüklü olup olmadıkları ve valansları ile de­ğil, yalnızca partiküllerin sayısı ile paralellik gösterir. Örneğin; NaCl ün 1 mol’ü 58.5 g dır. 58.5 g NaCl ün 1 kg suda eritilmesi ile mol konsantras­yonu 1 mol/kg olan «molal» bir çözelti elde edi­lir. Oysa molekül ağırlığı daha yüksek olan CaCl2 ün molal bir çözeltisini elde etmek için maddenin 110 gramının 1 kg suda eritilmesi gerekir. Vücut sıvılarının solut (çözeltide bulunan madde) bile­şimleri aşağıda açıklanan birimlerle ifade edilir :

Ekivalan (eşdeğer) ağırlık: Bir elektrolitin ekivalan ağırlığı, molekül ağırlığı/valans değeri formülü ile elde edilir. Örneğin sodyumun ekiva­lan ağırlığı 23/1 = 23, kalsiyumunki 40/2=20 dir. Bu şekilde 23 g Na/l = l Eq/l=1000 mEq/l dir.

Mol: Bir maddenin molekül ağırlığına eşde­ğer miktarıdır ve g olarak ifade edilir.

Vücut sıvılarında elektrolitlerin konsantras­yonları  mEq/l olarak veya S.İ. sistemine göre (Uluslararası   Birimler sistemi)   mmol/1   olarak, ifade edilir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ