CT SCANNİNG

CT scanningi ilk önce intrakranial lezyonların tanısında kullanıldı. Bilgiler komputerize edilirler ve ince küb tarzındaki dokulardan cok dar X-ray ışınları geçirilerek dansite farklılıkları olarak yeniden yapılıp ortaya konurlar.

Gümüş filmlerinden daha duyarlı olan reseptörler bunlardan geçen enerjinin sadece küçük bir parçasını kullanırlar. Kompüter vücudun transvers bir cross-sectionunu yeniden oluşturur ve bunu bir televizyon monitöründe canlandırır. Detektörlerin dansitedeki küçük farklılıkları ayırtedebilme kabiliyeti abdominal ve yumuşak dokulann daha önce elde edilemeyen ayrıntılı görünümleriyle sonuçlanır.

CT’ vücut scanninginin değeri iod içeren kontrast maddelerin intravasküler enjeksiyonu veya dilue suda eriyebilir maddenin bağırsağa verilimi ile kuvvetlendirilir. Bağırsaktaki gaz ve baryum muayeneyi bozmaz ancak metal klipler bozabilir.

Karında, CT scanningi için esas indikasyonlar karaciğer, dalak, retroperitoneal dokular, böbrekler, pankreas, adrenal bezler ve pelvik organların hastalığıdır. Mediastinum, göğüs, ekstremiteler ve omurganın CT scanları çeşitli hastalıklarda kıymetli bilgiler temin eder. CT ile yönlendirilen ince iğne aspirasyon biyopsisi, sitolojik analiz için materyal elde etmede kıymetli bir yöntem olmuştur.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ