DEKÜBİTİS ÜLSERLERİ

Dekübitis ülserleri, hareketsizlik sonucu gelişen çok kötü komplikasyonlardır. Uzamış bası sonucu, dokuya kan dolaşımının ulaşamaması sonucu gelişir. Tahriş ve enfekte edici injeksiyonlar, idrar ve gaita gibi ıslak materyelle devamlı temas da oldukça önemli rol oynar. Dekübitis ülseri gelişen hastaların büyük bir çoğunluğu beslenme bozukluğu olan hastalardır. Bası ülserleri; yüksek dozda uyuşturucu alıp uzun süre hareketsiz yatan kişilerde çok görülür. Ülser derinliği değişik olup sıklıkla deriden, trokanter veya sakrum gibi kemiksel bir bası noktasına uzanır.

Dekübitis ülserlerinin birçoğundan sakınmak mümkündür. Hastane ülserlerinin hemen hepsi yetersiz bakım sonucu gelişir.

Tedavi güç ve genellikle uzun sürelidir. İlk önemli adım, her enfekte dokuyu drene etmektir. Ölü doku canlı ve granülasyon özelliği gösterebilecek yüzeye kadar kazınmalıdır (debridman). Birçoğu hemen iyileşir.

Derin ülserler, bazen cerrahi kapamayı, hatta altındaki kemik dokusunun çıkartılmasını gerektirebilir. Açıklığın kapatılması için kalın ve iyi damarlı bir dokunun bilinçli nakli gerekebilir. Devreye kronik injeksiyon ve belirgin doku kaybının girmesi halinde muskulokuteneal (deri – kas) flapları ile onarım seçilecek tek yoldur.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ