Deri Anatomi ve Fizyolojisi

Deri yeni doğanda 0,25 m2 erişkinde 1.8 m2 arasında değişmek üzere vücudun en büyük organıdır. Epidermis dış hücreleri dış etkenlere karşı sert koruyucu engel olarak görev yapan ölü kornifiye hücrelerdir. İkincisi, en kalın tabaka olan koryum, (0,06-12 mm) esasen fibröz bağ dokudan oluşur. Koryum derinin kan damarları ve sinirlerini ayrıca da özel fonksiyonları olan deri eklerini içerir. Ağrıyı taşıyan sinir sonları yalnızca koryumda bulunduğundan tüm tabakaları tutan yanıklar genellikle hissiz (anestetik) iken parsiyel kalınlıktaki yaralanmalar oldukça ağrılıdır.

Koryum, buharlaşma ile, vücut sıvı kaybını ve fazla ısı kaybını önleyen bir bariyerdir. Ter bezleri buharlaşan su miktarını kontrol ederek vücut sıcaklığının sabit kalmasına yardım eder. Ayrıca az miktarda sodyum klorid ve kolesterol, eser miktarda da albumin ve üre ekskrete ederler (atarlar). Koryum dokunma, basınç, ağrı, ısı ve soğukluk duyusunu algılayan sinir uçları ile kaplanmıştır. Bu, bireyin fiziksel çevredeki değişikliklere uyumunu sağlayan koruyucu bir mekanizmadır.

Deri, bazı intradermal kolesterol bileşikleri üzerine güneş ışığının etkisi ile sentezlenen D vitamini yapar. Subdermal dokuya mikroorganizmaların penetrasyonunu önleyerek infeksiyonlara karşı da koruyucu rol oynar.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ