DERİ KANSERLERİ

Bazal Hücreli ve Skumoz Hücreli Karsinomalar: Bazal hücreli ve squamoz hücreli karsinomalar, derinin en sık görülen kanserleridir. Bazal hücreli karsinom yavaş invazyon gösterir, fakat nadiren metastaz yapar. Squamoz hücreli karsinomaların da metastazı ender görülmesine rağmen, bazal hücreli karsinomalardan daha fazladır. Her iki tip karsinomada yeterli derecede radyosensitiftir ve derinin radyasyon dozuna tolerans sınırları içinde kontrol altında tutulabilir.

Küçük lezyonlarda radyasyon tedavisi ile başarı oranı %95’den fazla iken, lokal olarak gelişen ve kemiğe infıltrasyon gösterenlerin kontrolü daha güçtür. Cerrahi eksizyon ile radyasyon tedavisi sonuçları yaklaşık olarak aynıdır. Bu nedenle özel durumlarda tedavinin seçimi, cerrahi tedavinin kompleks oluşuna, fonksiyonel sonuçları veya kozmetik zararına bağlıdır. Enfeksiyon olmadığı zaman, gözkapağı ve kıkırdak üzerindeki lezyonlarda radyasyon tedavisi seçilmelidir. Dudaktaki küçük karsinomalar (1 cm.) ya eksize edilir veya irradiasyon uygulanır. Daha büyük dudak lezyonları, çok fazla kompleks cerrahi yöntemleri gerektirirler. Radyasyon ile daha iyi tedavi edilebilir, daha iyi fonksiyonel sonuç verirler.

Ekstremite karsinomalarında, kapama için yeterince deri bulunduğundan, cerrahi ile en iyi tedavi sağlanır. El sırtındaki lezyonlar için de cerrahi tedavi seçilecek yoldur. Ender lenf nodülü metastazlarında da yine cerrahi eksizyon uygulanmalıdır.

2-3 cm. büyüklüğe ulaşan deri karsinomaları 3 hafta boyunca 15 bölümde, yaklaşık 4500 radyasyonluk deri dozuyla ve ortovoltage X-ışınları radyasyonuyla tedavi edilir. Lezyon çevresinde yeterli ve fazlaca deri alanı bırakılarak çevresi örtülür. Tedavinin ayrıntısı (enerji, filtrasyon vb.) özel durumlara göre değişir. Daha büyük lezyonlar, çok daha yavaş ve daha yüksek dozla tedavi edilir. Derine invazyon gösterenler, daha yüksek enerji ve ileri derecede filtre edilmiş radyasyon ile tedavi edilir. Gözkapağı altına ve dudakların arkasına koruyucu tabakalar yerleştirilir. Kıkırdak üzerinde tedavi kontrendike değildir, fakat daha büyük franksiyonları gerektirir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ