Devamlı epidural anestezia

Lokal anestezik epidural aralığa konan bir kateterden verilebildiği gibi ameliyatın bitiminde tek bir injeksiyon şeklinde de yapılabilir. Bu teknikle ağrı etkili bir şekilde kontrol altına alınır ve işlem boynun altındaki hemen hemen her segmentin blokajı için kullanılabilir. Bloke edilecek alan torakal lO.un üstünde olduğu sürece ayağa kalkma önemli derecede engellenmez. Caudal blok ağrı perineden kaynaklandığında yararlı olur ve kaslardaki refleks spazmını önleyeceği için ortopedik ameliyatlardan sonra da kullanılır. Narkotiklerin tersine regional anestezi öksürük refleksini deprime etmez.

Mukayeseli incelemeler göstermiştir ki ağrı epidural blokla tedavi edildiğinde solunum dinamiği daha iyi olur. Devamlı epidural analgesianın başlıca dezavantajı ortostatik hipotansiyona yol açan tam bir vazomotor blok, motor fonksiyon ve diğer tür duygu algılanmasının bozulmasıdır. Ameliyatlarından sonra interkostal blok ağrıyı azaltabilir. Blok içi organların götürücü yollarını tutmadığına göre ağrıyı tamamen dindirmez, fakat deri ağrısının yol açtığı kas spazmını ortadan kaldırmakla solunum fonksiyonunun düzelmesine yardım eder. Bunun devamlı epidural blokta olduğu gibi hipotansiyon riski yoktur ve anestetik sinirin yanına büyük dozlarda verildiğinden 10-12 saat gibi uzun bir analgezia meydana getirir.

İnterkostal blokajın başlıca dezavantajı mükerrer injeksiyonları gerektirmesi ve pnömotoraks riskidir.Ameliyat riski yüksek olan veya ameliyatla ağır bir şekilde hırpalanan hastalar ameliyat sonrasında dikkatli bir takip ve tedavi isterler. Ağır solunum, kalp-damar veya böbrek meseleleri olan hastalar çabuk bozulmaya meylederler. Bunlarda normalde ameliyat sonrasında takip edilmeyen birçok fizyolojik değişmeler sık sık ve hatta devamlı olarak ölçülmelidir. Eğer serviste yapılan bakımdan daha fazla bir bakıma ihtiyaç duyulursa hasta yoğun bakım odasına alınmalıdır. Elektronik cihazlarla bazı takipleri yapılır ve laboratuvar testlerine ve yatak başı ölçümlerine daha sıklıkla başvurulabilir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ