Diabetes İnsipidus Hastalığı ve Tedavi Yöntemi

DİABETES İNSİPİDUS

Bir nörohipofiz hormonu olan antidiüretik hormonun eksik salgılanmasına bağlı olan diabetes insipidusa “merkezi tip”, ADH nın etki alanındaki hücrelerin cevap vermemesinden ileri gelen şekline ise “nefrojen tip” denmektedir.
Klinik tablo: Aşırı derecede polidipsi, poliüri.

Laboratuar bulguları: İdrarın yoğunluğu 1008 in altındadır, 1001 e kadar iner. İdrarın ozmolalitesi düşer, plazma ozmolalitesi yükselir. Buna bağlı olarak susama hissi artar ve bol su içilir, kaybedilen su karşılanmaya çalışılır.Psikojenik polidipside idrar ozmolalitesi değişmez.

Tedavi

Desmopressin sitrat (Minirin): Sübstitüsyon amacıyla kullanılmaktadır. Günde 2 defa 10 dizyemlik miktarı burna konur. Pahalı bir tedavidir. Merkezi tip diabetes insipidusta endikedir. 2,5-5 mi lik flakonlardadır. Özel aygıtıyla insprium sırasında burna sıkılır. Özellikle çadır kamplarında, motellerde kalmak zorunda olanlar için elverişli bir ilaçtır. 1 mi lik ampulleri de vardır. Bilinci yerinde olmayan ağır olgularda Minirin ampul s.c. yapılır.

llllllllll

Pitressin tannat (Pitressin ampul): 1 mi de 20 ünite vazopressin içermektedir. 1/2 veya 1 ampul i.m. veya s.c. yapılır. Poliüri 72 saat süreyle azalır. Merkezî tip diabetes insipidusta etkilidir.

Klorotiazitler (Esidrex, Hydrodiuril): Nefrojenik tipteki diabetes insipidusta etkilidir. Klorotiazitler kandaki sodyum iyonlarını ıtrah ettirdikleri için sodyum kaybına bağlı olarak günlük idrar miktarı % 40-50 kadar azalmaktadır. Alındıkları sürece etkilidirler. Kesildiklerinde yeniden idrar miktarı artar.

Dozaj: Günde 2-3 defa 1 tablet. Ancak bu preparatlar piyasadan çekilmişlerdir, onların yerine bir klortalidon preparatı olan Hygroton verilebilir.

Dozaj: Başlangıç dozu günde 2 defa 100 mg (2 defa 4 tablet) dır. İdâme dozu günde 50 mg (2 tablet).

Klorpropamit (Diabinese): Bir oral antidiabetik ilaç olan klorpropamit diabetes insipidusun nefrojen tipinde de kullanılmaktadır. Olası etki yeri böbreklerdeki kollektör tüplerdir. Burada antidiüretik hormona benzer ber etki meydana getirerek kollektör tüplerden böbrek medullasma, ozmotik farklılığa bağlı su transferini artırmaktadır.

Dozaj: Günde 125 veya 250 mg dır.

Klofibrat {Atrofort): Vazopressin gereksinimini azaltma veya tamamen ortadan kaldırma özelliğine sahip bir ilâçtır.

Dozaj: Günde 500-1000 mg (1-2 kapsül).

Karbamazepin (Tegretol tablet): Vazopressin gereksinimini azaltan ilaçlardandır.

Dozaj: Günde 100-400 mg (1/2-2 tablet).

Kombine tedavi: Etki tarzları farklı olduğu için gerektiğinde klofibrat veya karbamazepin preparatlarından biri bir diüretikle (Hygroton) kombine edilebilir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ