Diafragma

Diafragmanın penetre yaralanmaları, kunt diafragmatik yarlanmalardan sayıca fazladır, en azından oran 1/4 dür. Diafagma yaralanmaları; nadiren kendiliğinden iyileştikleri ve yaralanmadan sonraya derhal ya da yıllar sonra karın içi organların göğüs içine fıtıklaşması olabileceği için gözden kaçırılmamalıdır.

Genellikle de birlikte başka yaralanmalar vardır ve hastaların %25’i kadarı ilk görüldükleri zaman şoktadırlar. Karın hassasiyeti, dispne, omuz ağrısı veya tek taraflı solunum sesleri kaybı olabilir. Göğüs röntgenleri vakaların yaklaşık %30’unda tamamen normal olduğu için, teşhis sıklıkla kaçırılır. En sık bulgu aynı tarafta hemostoraksdır. Pnömotoraks sıklıkla vardır ve bazen fıtıklaşmış bir distandü mide ile ayırt edilemez. Röntgen filmlerinden önce bir nazogastrik tüpün geçirilmesi göğüs içi bir mideyi tespit etmede yardım eder.

Teşhis konur konmaz, diafragma sık olarak yerleştirilmiş, kalın, emilmeyen dikişlerle dikilmelidir. Akciğer komplikasyonları sık olduğu için torakotomiyi gerektiren diğer bir yaralanma olmadığı zaman, diafragmatik yaralanmaya karın yoluyla yaklaşılmalıdır.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ