Dilatasyon ve Kürtaj

Dilatasyon ve kürtaj (D&C), rahim ağzının dilatasyonu (açılması) ve rahim zarının kürtajı (kazınması) işlemidir. Bu işlem ayakta tedavi kapsamında ya genel anestezi (derin uykuya neden olan), ya bölgesel anestezi (vücudun belden aşağı bölgesini uyuşturan), ya da lokal anestezi (dilatasyon öncesinde yalnızca rahim ağzını uyuşturan) uygulanarak yapılır.

Doktor, rahim ağzını görebilmek için vajinal duvarları ayırmak üzere bir spekuium kullanır. Daha sonra, rahim ağzı deliğinden içeriye giderek daha geniş olmak üzere bir dizi çubuk yerleştirir. Delik, aletler için yeterince genişletildiğinde, doktor, endometriyumdan (rahim zarından) nazikçe doku kazımak için bir küret (ucunda tel çerçeve veya kaşık bulunan ince, uzun bir tüp) kullanır.

Doktorlar D&C için, rahim içine küçük bir endoskopun yerleştirildiği histerektomi yöntemini giderek daha fazla kullanmaktadırlar. Bu yöntem, doktorun bütün anormalliklerin saptandığından ve gerekli bütün dokunun çıkarıldığından emin olmasına yardımcı olur.

kr

Anestezinin etkisi yavaş yavaş yok olduğunda evinize gidebilirsiniz. Sonraki birkaç günde, adet kanamasına benzer vajinal kanamanız olabilir; böyle bir durumda, kanamanız durana kadar cinsel ilişkiden kaçının. Aşağıda belirtilen enfeksiyon ya da rahim yaralanması belirtilerine dikkat edin: 38 °C’nin üzerinde ateş, karın ağrısı, kötü kokulu vajinal akıntı ya da aşırı derecede yoğun kanama. Eğer dilatasyon ve kürtaj işleminden sonraki ilk birkaç gün içerisinde bu belirtileri gözlerseniz, derhal doktorunuza başvurun.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ