Donuk ( Donmuş ) Omuz

Adezif kapsülit olarak da adlandırılan donuk omuz; eklemi çevreleyen sağlam, lifli bir doku olan eklem kapsülünün iltihaplanması ve kalınlaşmasından kaynaklanır. Sonuç olarak, omuz sertleşir; hareket ettirildiğinde ağrı yapar ve omuz hareketleri ciddi biçimde kısıtlanır.

Donuk omuz genellikle, kapsülitten ya da bir yaralanmadan kaynaklanan kronik bir ağrının sonucudur ve omuz hareketlerinizi kısıtlamanıza yol açar. Düzenli olarak hareket ettirilmediğinde omuz o kadar gergin ve sert bir hal alır ki kolunuzu kaldırmak gibi en basit bir hareket bile ciddi derecede kısıtlanır. Sertlik ve rahatsızlık geceleri daha da artabilir.

omuz_agrisi_4

Donuk omuz sendromunuz olduğunu düşünüyorsanız, doktorunuzu görünüz. Tedaviye genellikle ağrı ve iltihaplanmayı hafifletmek için steroid yapıda olmayan iltihap önleyici (antienflamatuar) ilaçlar ile başlanır; daha sonra hafif esneme (stretching) egzersizleri ve sıcak uygulamaları verilir. Doktorunuz, omzunuzu hareket ettirebilmenize ve kullanmanıza yardımcı olacak egzersizleri öğrenmeniz için fizik tedavi tavsiye edebilir. Ayrıca, ağrı yapan iltihaplanmayı azaltmak için doğrudan omuz ekleminize kortikosteroid bir ilaç enjekte edebilir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ