Donuk tedavisi

Donuklu kısım 20-30 dakika 40-42,2°C (104-108°F) sıcaklıktaki banyo suyunda yeniden ısıtılmalıdır. Kazazede kalıcı olarak ılık ve sakin bir şekilde tutuluncaya kadar donuğu çözmeye girişilmemelidir. Mutlak bakımın sağlanamayacağı uzak soğuk bir yerde donuğu çözmektense donuk ayak üzerinde saatlerce yürümeye devam ettirmek daha iyidir. Termometre bulunamazsa suyun sıcaklığı normal bir ele göre ılık olacak şekilde ayarlanır. Asla, suyun sıcaklığını kontrol için donuk kesimi kullanmayınız, yada doğrudan ateş gibi ısı kaynağına maruz bırakmayınız. Ilık suya sokarak donuğu çözme yerine bir başka metodun uygulanmasında yaraları birleştirme riski ciddi biçimde büyüktür.

Donuğu çözme işlemi tamamlandıktan sonra, hasta yatırılmalıdır ve yaralı kısım hava ile temasta olacak şekilde açık bırakılır, yatak çarşafı, giysi v.s. ile doğrudan temastan korunur. Blisterlerin bütünlüğü korunmalıdır ve günde iki kez yaklaşık 20 dakika dönen su banyosuna sokarak nazikçe derinin debridmanı yapılmalıdır. Yaralanmış bölgenin fırçalanmasına veya masajına izin verilmemelidir ve topikal kremler, antiseptikler vs. değersizdir. Vasodilatatör ajanlar ve cerrahi sempatektomi iyileşmeyi hızlandırıyor görünmemektedir.

Doku zamanla iyileşir ve herhangi bir ölü doku bölümünü sınırlı hale gelir ve genellikle kendiliğinden soyulur. Erken dönemde yaralanmanın derinliği hakkında hüküm vermek donuk tedavisinde oldukça deneyimli kişiler için bile hemen hemen imkânsızdır; çok erken yaklaşımlar kalıcı hasarın yaygınlığını daha fazla olarak tahmin etme eğilimindedir. Bu yüzden bekleme tedavisi esastır ve yaranın iyileşmesi uzun aylar gerektirse bile cerrahi debridmandan kaçınılmalıdır. Cerrahi girişim yarayı sıkıştırarak saran eskarın ayrılması için endike olabilir, fakat nadiren gangren dokusunun spontan ayrılma işlemi cerrahi olarak kolaylaştırılır. Ciddi yaralanmalarda bile 2 aydan önce amputasyon nadiren endikedir.

Birlikte bulunan kırık ve çıkıklar zor durumlar ve karmaşık problemler yaratır. Çıkıklar donuğun çözülmesi işleminden sonra hemen yerine konmalıdır. Açık kırıklar operasyonla yerine koymayı gerektirir, fakat kapalı kırıklar arka plastik ateli ile tedavi edilmelidir. Beraberinde kırık olana hastalarda ortaya çıkabilen anterior tibial compartment sendromu arteriografi ile teşhi edilebilir ve fasiotomi ile tedavi edilir.

Eskar ayrıldıktan sonra deri ince, parlak, hassas ve soğuğa duyarlı olarak ifade edilir; nadiren çok daha kolay terleme eğilimi gösterir. Gittikçe normale döner, fakat kesin, olmamakla birlikte soğuğa maruz kalmakla ortaya çıkan ağrı sebat edebilir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ