DONUK

Donuk dokuların donması olayını ifade eder. Hücre suyu artarken hücreler arasında buz kristalleri oluşur ve büyür. Vasokonstriksiyona ve kan viskozitesinde artmaya bağlı olarak ortaya çıkan iskemi hücresel dehidra-tasyonla birlikte doku hasar mekanizmasından sorumludur. Deri ve kaslar donuk hasarına tendon ve kemiklerden daha duyarlıdır. Bu da hastaların çok ciddi şekilde donmuş parmaklarını niçin halâ hareket ettirebildiklerini açıklar.

Donuk soğuğa maruz kalma ile ortaya çıkar ve etkileri nem veya rüzgâr ile artabilir. Örneğin +6,7°C (+44°F) hava sıcaklığında 40 mil/saat hızla esen rüzgâr ile, —40°C (—40° F) hava sıcaklığında yalnızca 2 mil/saat hızla esen rüzgârın deri üzerine soğutucu etkileri aynıdır. Soğuk bir havada metal veya uçucu bir gazla temas, kendiliğinden ani bir donuğa sebep olur; sıklıkla deri metale yapışır ve orada kalabilir. Organizmanın iç vücut ısısını koruma çabaları sürerken, donuk riski periferik vasokonstriksiyon yapan genel hipotermi ile artar.

Hendek ayak (trench foot) ve daldırma ayak (immersion foot) ilgili iki yaralanmadır ve donma noktası üzerinde (10°C[50°F]) nemli soğuğa uzun süre maruz kalmakla ilgilidir. Sonuçtaki doku hasarı iskemi ile oluşur.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ