Dren Komplikasyonları

Drenler periton boşluğuna, sıvı birikmesini önlemek (safra, kan) veya bir abse boşaltmak için konulur. Drenler daima bir miktar doku reaksiyonuna neden olurlar ve büyük sıkı drenler yumuşak dokuları nekroze edebilirler ve kanamayı veya enterokütan fistül formasyonuna sebep olabilirler. Bu komplikasyonlar, drenleri kesinlikle gerekli olduğu zamanlarda konularak, yumuşak latex kauçuktan veya silastikten yapılmış drenler kullanarak ve mümkün mertebe erken olarak önlenebilir. Sıkı drenler, mümkün olduğunca visserle temas ettirilmemeli ama bu mümkün olmazsa, dren 5-6 gün içinde yumuşak drenle değiştirilmelidir.

Dren geçişleri daima bakterilerce kolonizedir ve yabancı bir cisim olan dren enfeksiyonu provoke eder. Dren enfeksiyonundan kaçınmak için yara dreni aseptik olarak pansuman edilmeli ve kapatılmalıdır. Mümkünse kapalı aspirasyon sistemleri kullanılmalıdır.

Bazan, dren tümüyle karın içine kaçabilir ve genel anestezi altında çıkarılmalıdır. Büyük bir emniyet çengelli iğnesi takılarak, drenin kayması önlenebilir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ