Ductus Thoracicus

Şilotoraks ve şiloperikardium travmanın nadir komplikasyonlaıdırlar ama meydana geldikleri zaman tedavi etmek güçtür. Boynun, göğsün ve üst karın bölgesinin penetran yaralanmaları ductus thoracicusu veya onun büyük dallarını yaralayabilir, önemsiz bir yaralanmadan sonra şilotoraksın meydana gelmesi, altında kanser yattığı şüphesine götürmelidir.

Belirtiler, birikintilerin mekanik etkilerine bağlıdır. Mesela akciğer kollapsında nefes darlığı veya tamponat dolayısıyla düşük kalp dibisi gibi. Sıvının, şilusun özelliklerine sahip olduğu gösterilerek veya hastaya yağ ve bir boya gibi özel testlerle, teşhis temin edilir.

Hasta, yağsız, yüksek karbonhidratlı yüksek proteinli bir diyette tutulmalı ve effüzyon aspire edilmelidir. Eğer effüzyon yeniden oluşursa göğüs tüpü drenajı yapılmalıdır. Oral gıda verilmeksizin intravenöz hiperalimantasyon, inatçı sızıntılara etkili olabilir. 3 veya 4 haftalık bir konservatif tedavi genellikle tedavi edicidir. Eğer günlük şilus kaybı birbirini izleyen 5 gün 1500 ml’yi geçerse veya 2-3 haftalık konservatif tedaviden sonra kayıp sebat ederse ductus thoracicus sağ torakotomi yoluyla bağlanmalıdır. Sızıntının ameliyatta tespiti, ameliyat öncesi lipofilik bir boya içeren yağın verilmesiyle kolaylaştırabilir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ